Дома Светски дестинации Една од најубавите градби во светот се наоѓа во Дубаи и јасно...

Една од најубавите градби во светот се наоѓа во Дубаи и јасно покажува кому му припаѓа иднината

205
0

Една од најубавите згради во светот се наоѓа во Дубаи и јасно покажува кому му припаѓа иднината…
Музеј на иднината.
„Иднината им припаѓа на оние кои можат да ја замислат, дизајнираат и имплементираат. Иднината не чека. Иднината може да се дизајнира и изгради денес. Тајната на обновувањето на животот, развојот на цивилизацијата и напредокот на човештвото е со еден збор: иновација“.

Ова се зборовите напишани на една од најубавите градби во светот, кои ги зборува шеикот Мохамед, а неговите моќни цитати го красат Музејот на иднината во Дубаи.

Изградбата на оваа џиновска зграда вредна 136 милиони долари траеше шест години. Додека се уште беше во изградба, зградата привлекуваше око, а геометрискиот скелет навистина почна да се обликува кога беа додадени метални плочи покриени со калиграфија.

Издигнувајќи се на 77 метри над земјата, впечатливата структура е архитектонско чудо, изградена со помош на роботска технологија со акцент на одржливоста.

Поконкретно, зградата без колони се напојува со 4.000 мегавати сончева енергија и е дом на седум уникатни и различни катови, па не е ни чудо што Architectural Digest ја нарече „инстант (и многу прилагодлива) икона“.


Музејот на иднината е изграден во облик на око или каури и вклучува три главни карактеристики; зелениот рид на кој стои и кој симболично означува земја со цврсти темели, самата зграда претставува цврста градба, а третата карактеристика е дупката во средината која го претставува времето во историјата и можностите кои не очекуваат во иднината на човештвото. .

И додека му се восхитувате на музејот и само стоите пред него, едноставно не разбирате што ве чека внатре. Традиционалните музеи прикажуваат фрагменти од минатото, а што покажува Музејот на иднината?

Тоа е жив музеј во кој посетителите играат активна улога. Музејот има за цел да придонесе за длабоко интелектуално движење, поврзувајќи мислители и експерти од целиот свет. Станува збор за футуристички портал каде секој од катовите ја претставува иднината на здравството, транспортот, авијацијата, паметните градови, владините служби, патувањето во вселената…

Во магичното лоби веднаш ве пречекува дрон во форма на пингвин кој плива низ воздухот, лифтот е маскиран во вселенски брод со екрани наместо прозорци, а за време на четириминутниот „лет“ ве носи во просторот OSS Hope. станица, која е 600 километри над земјата и 50 години во иднина.


Музејот има библиотека во која се чуваат 4.500 животински ДНК кодови. Доколку сте ја гледале серијата „Црно огледало“ во еден момент ќе се чувствувате како да сте на самиот сет бидејќи ќе го сретнете застрашувачкиот Сајбердог, но и со чипови за следење кои се вградени под кожата, има и облека што се отпорни на вируси и роботи во форма на соколи кои биле изградени за контрола на популациите на птици…

Цената на билетот за посета на Музејот на иднината започнува од 145 AED (околу 40 евра). Има повеќе билети за Музејот на иднината достапни онлајн. Задолжително проверете што ви нуди секој билет пред да го купите и уживајте, бидејќи:

„Иднината им припаѓа на оние кои можат да ја замислат, дизајнираат и имплементираат“.

Претходна објаваТајната на најдобрите крофни: Како да ги направите совршени секој пат?
Следна објаваГлавниот симптом на Ковид сега е поинаков: Погледнете на што треба да обрнете внимание

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име