Дома Health Една година секое утро пиелa вода со мед и лимон. Еве што...

Една година секое утро пиелa вода со мед и лимон. Еве што се случи после тоа

451
0

Една година секое утро пиелa вода со мед и лимон. Еве што се случи после тоа
Кристал Дејвис ја раскажува приказната за нејзината неверојатна трансформација .

Пред една година бев тешко болna од грип. Лековите од аптеките не беа особено ефикасни. Една жена ми препорача секое утро да пијам топла вода со мед и лимон. Се разбира, јас реагирав скептично на нејзината препорака, но сепак послушав. Грипот помина, но почнав да го сакам овој пијалок.

Почнав да го пијам секој ден. Оваа традиција е веќе една година стара. За тоа време, моето тело се трансформираше на сосема неочекуван начин.

Еве што се смени за мене:

  1. Не сум настинала една година. Веќе немам болки во стомакот.

Треба да се каже дека никогаш не верував во моќта на народната медицина. Бев роб на аптеките. Ме боли стомакот – пиев апчиња. Страдам од хроничен замор – земав витамински таблети итн. Се надевам дека ме разбра.

Цела година не настинав ниту еднаш. Моите цефалоподи се минато. Сега носам мед и лимон каде и да одам. Тој пијалок го пијам дури и во хотели.

  1. Повеќе не пијам утринско кафе. И се будам многу лесно.

Мојот коктел од лимон-мед ме спаси од зависноста од кафе. А заедно со тоа и од главоболка. Сега имам многу повеќе енергија во текот на денот. Добро спијам, а наутро се смешкам.

Порано ми требаше скоро еден час за целосно да се разбудам, сега не сум нервозна. Целосно заборавив кога последен пат почувствував напнатост во првиот дел од денот.

  1. Луѓето околу мене станаа поздрави. И ова е најголемата награда.

Го убедив целото семејство да го следи мојот пример. Така, минатата година ниту јас, ниту целото мое семејство не заболевме од грип и други зимски заболувања

Не знам како функционира оваа магична напивка, но функционира! Многу сум благодарен на таа жена за нејзиниот совет.

Мојот рецепт.

Обично за чаша пијалок цедам пола лимон, додавам една лажичка мед. Се истурам со топла зовриена вода. Го пијам секое утро, по будењето.

Треба да кажам дека вкусот на овој коктел може да се промени: се зависи од медот и лимонот што ги консумирате. Понекогаш е кисело, понекогаш е премногу слатко. Не е ништо.

Како работи?

Барав медицински веб-страници за да дознаам што е проблемот. И сфатив неколку важни работи.

Овој напиток ве штити од инфекции на уринарниот тракт.

Лимонот и медот ја стимулираат работата на дигестивниот тракт, а воедно го хидрираат дебелото црево. Како резултат на тоа, добивате одличен лек против запек и циститис. Напитокот е диуретик, а лекарите велат дека е целосно способен да ве заштити од проблеми поврзани со уринарниот тракт.

Го подобрува варењето.

Секој дел од овој пијалок го поддржува вашиот дигестивен тракт. Лимонот му помага на жолчното кесе да произведува повеќе жолчка. На овој начин храната подобро се обработува, а од неа добивате повеќе хранливи материи.

Медот има моќни антибактериски својства, па совршено ве штити од какви било инфекции. Исто така, го принудува желудникот да произведува повеќе сокови кои му овозможуваат на телото поефикасно да ги елиминира токсините. Од истата причина ќе ви биде полесно да ја контролирате телесната тежина.

Ве прави да блеснете со здравје и убавина.

Лимонот дава многу придобивки за кожата. Помага и за прочистување на крвта. Телото, ако го „храните“ со лимон, побрзо произведува нови крвни зрнца. Водата го стимулира производството на колаген, кој е многу корисен за вашата кожа.

Во принцип, топло го препорачувам. Плус, ова е вкусно. Едноставно, пробајте го.

Претходна објаваДоколку ја забележите оваа ПРОМЕНА на вашите очни капаци, веднаш посетете ЛЕКАР
Следна објаваКои лекови не треба да ги земате додека возите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име