Дома Нега и убавина Еден витамин може да го намали опаѓањето на косата. Не заборавајте го

Еден витамин може да го намали опаѓањето на косата. Не заборавајте го

1671
0


Во новата студија објавена во The Journal of Cosmetic Dermatology, двајца дерматолози од Индија изјавија дека витаминот Д е вклучен во различни сигнални патишта за раст и диференцијација на фоликулите на косата на неколку начини.

Она што забележале е дека витаминот Д влијае на циклусот на раст на косата, па затоа тргнале да спроведат сопствена истрага за витаминот Д како „потенцијална терапија против опаѓање на косата“.

Витамин Д и алопеција со лузни

Анализата на овој специфичен истражувачки тим не обезбеди докази за силна поврзаност помеѓу недостаток на витамин Д и ќелавост.

Сепак, тие цитираат една претходна студија која покажала врска помеѓу ниските нивоа на витамин Д и алопеција со лузни – вид на ќелавост што погодува три проценти од машките и женските пациенти, според WebMD.

Алопеција со лузни се јавува кога фоликулите на косата се трајно оштетени и заменети со развој на ткиво со лузни.

Витамин Д и кожа

Можно објаснување за улогата на витаминот Д во спречувањето на овој тип на опаѓање на косата е дека витаминот Д игра важна улога во подмладување на кожата, што важи и за скалпот, пишува Eat This, Not That.

Улогата на витаминот Д во формирањето на фоликулите на косата

Според др. Rakel Kohran Geders, витаминот Д е еден од витамините растворливи во масти кои се неопходни за одржување и создавање на функцијата на фоликулите на косата.

Google search engine
Претходна објава8 показатели дека сте во здрава врска
Следна објаваЗагатка: Обидете се да ја решите оваа математичка задача

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име