Дома Здравје Еден вид пиперка спречува срцев удар и згрутчување на крвта

Еден вид пиперка спречува срцев удар и згрутчување на крвта

421
0

Еден вид пиперка спречува срцев удар и крши згрутчување на крвта, ефикасен е и за болки. Бројни студии покажаа дека кајенскиот пипер може да спречи или скрши згрутчување на крвта, тромби, а исто така и да спречи срцев удар.

Оваа храна делува така што го зголемува пулсот и носи крв во сите делови од телото и ја балансира циркулацијата.

Има хемостатичко дејство, веднаш го запира крварењето од раните и помага во закрепнувањето на срцето.

Германскиот лекар Ричард Шулц истакнува дека, освен кај срцевите болни, овој вид пиперка помага и во спречување на згрутчување на крвта. Тој исто така призна дека во својата 35-годишна кариера, благодарение на кајенскиот пипер, не изгубил пациент кој доживеал срцев удар.

Најпознатиот вид чили пипер бил предмет на истражување на многу исцелители, а сите биле воодушевени од лековитите својства што ги поседува овој вид пиперка.

Претходна објаваКако да направите добар избор во животот
Следна објаваПравославните христијани денеска го празнуваат Св. Василиј Велики

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име