Дома Life Еве 8 најдобри начини да влезете во новата 2022 година! Пробајте ги...

Еве 8 најдобри начини да влезете во новата 2022 година! Пробајте ги и нема да зажалите

516
0

И токму така, уште една година е зад нас… И додека се потсетуваме на добрите и лошите моменти од пандемијата 2021 година, размислуваме и дали 2022 година сепак ќе биде подобра?

Различни, поедноставни, поздрави, по моделот на оние пред пандемијата? Колку што знаеме COVID-19, јасно е дека никој не може да ги знае одговорите, сè е засновано на шпекулации. Но, секој од нас може да ја започне новата година на подобар и подобар начин со мали чекори кои можат да му дадат на животот нова смисла и цел. Па, ајде да одиме …

ПОСТАВЕТЕ РЕАЛНИ ЦЕЛИ

Не ја започнувајте годината со новогодишни одлуки до кои нема да се придржувате, како „Треба да вежбам повеќе“ или „Треба да се хранам поздраво“. Поважно е да се работи на поконкретни одлуки кои се полесни за спроведување.

На пример, закажете состанок во теретана три пати неделно или заменете ги колачите со овошје. Американската психолошка асоцијација вели дека доколку се држите до такви конкретни одлуки, тогаш полесно е да создадете здрави навики, пишува Prevention.

ДОНЕСУВАЈТЕ АНТИ-ОДЛУКИ

Што е тоа што сакате да престанете да го правите оваа година? Од кои несигурности и обврски сакате да се ослободите? Најдете начин да кажете „не“ наместо да преземате сè повеќе обврски, советува психологот Девон Прајс, автор на книгата „Мрзеливоста не постои“.

ГРИЖЕТЕ СЕ ЗА СЕБЕ НА НОВ НАЧИН

Секоја недела пробајте нов начин на грижа за вашето тело од 5 минути до еден час. Тоа може да биде и читање нова книга, вежбање, разговор со терапевт, уживање во природата, советува тренерот Сарина Рама.

ЗОШТО САКАТЕ ДА ИЗГУБИТЕ ТЕЖИНА?

Слабеењето ќе биде проследено со замор и постојан замор. но можеби е време да се усвои нов пристап кон здравјето во 2022 година. Разговарајте за вашата тежина со вашиот матичен лекар. Нема конкретни докази дека прекумерната тежина автоматски води до полошо здравје, вели докторот Џефри Хунгер за превенција

НАЈДЕТЕ ГО ВИСТИНСКИОТ ТЕРАПЕВТ

Одењето кај психолог одамна не е табу, туку дел од сложувалката која обезбедува подобро здравје и подобар квалитет на живот. Исклучително е важно да најдете терапевт кој ви одговара бидејќи во тој случај напредокот е побрз и подобар. Дури и ако веќе одите на терапија, проверете како напредувате и какво е вашето ментално здравје.

ЗАКАЖЕТЕ ПРЕГЛЕД СО ЛЕКАР

Поставете си едноставно прашање; кога последен пат сте посетиле лекар? Одговорот може да изненади многумина бидејќи времето едноставно лета. Задолжително закажете го вашиот термин кај матичен лекар, стоматолог, гинеколог/уролог и специјалист кој може да ви помогне.

ИСКОРИСТЕТЕ ГО ОДМОРОТ

Сите веќе знаеме дека ни треба одмор, а некои истражувања покажуваат дека тој би можел да го продолжи животот. Имено, одморот е исклучително важен за здравјето, а деветгодишното истражување покажало дека оние кои повеќе одмарале, отколку работохоличарите, имаат помали шанси да умрат од одредени болести, меѓу кои и кардиоваскуларни болести.

ВЕЖБАЈТЕ ДАРЕЖЛИВОСТ

Кога им давате на другите тогаш е добро не само за нив туку и за вас. Студија од 2006 година покажа дека луѓето се чувствуваат подеднакво добро кога донираат пари во добротворни цели како и кога добиваат пари. Друго истражување од 2013 година покажа дека 200 часа волонтирање годишно е поврзано со понизок крвен притисок.

Претходна објаваСакате да бидете среќни: не правтете ги овие 9 работи…
Следна објаваДали знаете каде се најдобрите скијачки центри во Европа? На листата се најде и Македонија како најевтина дестинација…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име