Дома Здравје Еве 5 причини зошто треба засекогаш да престанете да пиете газирани пијалоци

Еве 5 причини зошто треба засекогаш да престанете да пиете газирани пијалоци

263
0

Ретко кој не ја видел снимката што го запали Интернетот, на која фудбалерот Кристијано Роналдо на прес-конференција поместува две шишиња Кока-Кола што стоеја на масата пред него.

Откако го помести газираниот пијалок, Роналдо го зеде шишето со вода и им рече на присутните: пијте ја водата!
Избегнувањето на газираните пијалоци е само една од причините за одличната форма во која се наоѓа 36-годишниот Кристијано.

Не мора да бидете професионален спортист за да живеете здраво. Иако сте запознаени со фактот дека газираните пијалоци не се добри за здравјето, најверојатно сепак ги конзумирате. Можеби овие 5 факти конечно ќе ве мотивираат да ги извадите газирани пијалоци од вашиот живот!

Тие создаваат масни наслаги околу органите

Газираните пијалоци се полни со шеќер кој се претвора во масни наслаги околу органите. Исто така, се покажа дека газираните пијалоци го зголемуваат лошиот холестерол.

Нема вистински газирани пијалаци

За да може храната да биде диетална, треба да има ниска калорична вредност, ниска содржина на шеќер и не треба да биде штетна за здравјето. Ова не е случај со диеталните газирани пијалоци. Иако имаат помала содржина на калории, диеталните газирани пијалоци треба да се избегнуваат бидејќи тие сепак можат да придонесат за зголемување на телесната тежина.

Некои пијалоци содржат токсични и запаливи својства

Некои газирани пијалоци содржат токсично растително масло од бром (BVO). Иако е забрането во Европа и Јапонија, можеме да го најдеме во неколку производи од Северна Америка (особено оние со вкус на цитрус).

Ја загадуваат водата

Нашите тела не можат да ги разградат вештачките засладувачи (зарем тоа не е доволна причина веќе да ги избегнеме?) Така тие го напуштаат нашето тело и се сместуваат во вода. Прочистувачите на вода не ги фаќаат, дозволувајќи им да течат во реки и езера. Швајцарските истражувачи пронајдоа траги од вештачки засладувачи во постројки за прочистување на вода, езера и реки. Тие се појавија дури и во некои растенија.

Забрзајте го стареењето

Трошете големи суми пари на производи против стареење, мултивитамини и скапи тренинзи за да го забавите стареењето, но сепак не се откажавте од газираните пијалоци? Сега е вистинското време за тоа! Секоја голтка газирани пијалоци ја намалува густината на коските, ги уништува забите и ги оштетува бубрезите.

Претходна објаваЕве зошто јогуртот е добар за здравјето!
Следна објаваОва се митови за трајно отстранување на целулитот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име