Дома Health Еве што треба да направите за да го одржите вашето срце здраво

Еве што треба да направите за да го одржите вашето срце здраво

217
0

Еве што треба да направите за да го одржите вашето срце здраво


Срцевите заболувања се водечка причина за смрт во многу земји во светот, поради што треба навреме да се внимава да се превенираат. Што треба да направиме за да го намалиме ризикот од добивање на овие болести?

Лекарите понудија пет совети за да го одржувате вашето срце здраво додека стареете.

Вежбање
Вежбањето е клучно за здравјето на срцето. „Аеробните вежби и вежбите за сила се најважни за здравјето на срцето“, според физиотерапевтот Кери Стјуарт.
„Иако флексибилноста не придонесува директно за здравјето на срцето, сепак е важна бидејќи обезбедува добра основа за поефикасно изведување на аеробни и вежби за сила… Имањето добра мускулно-скелетна основа ви овозможува да правите вежби кои му помагаат на вашето срце“, додава таа. .

Избегнувајте пушење
Пушењето е неверојатно лошо за срцето, предупредуваат експертите, но не само за оние кои пушат, туку и за луѓето кои го вдишуваат чадот околу себе.

„Студиите покажуваат дека ризикот од развој на срцеви заболувања е околу 25 до 30 проценти поголем кај луѓето кои се изложени на пасивно пушење дома или на работа“, вели кардиологот Марк Жилинов.

Како што објаснува тој, хемикалиите кои излегуваат од чадот од цигарите влијаат на таложење на наслаги во артериите, што доведува до развој на срцеви заболувања.

Избегнувајте нездрави масти
„Ограничувањето на количината на заситени и транс масти што ги јадете е важен чекор во намалувањето на холестеролот во крвта и ризикот од коронарна артериска болест. Високиот холестерол во крвта може да доведе до атеросклероза, што може да го зголеми ризикот од срцев и мозочен удар“, вели д-р Броди Марталер.

Тој препорачува посно месо, пилешко и риба, млечни производи со малку маснотии и јајца бидејќи тие се еден од најдобрите извори на протеини.

„Одредени видови риби се богати со омега-3 масни киселини, кои можат да ги намалат мастите во крвта наречени триглицериди. Конечно, мешунките, како гравот, грашокот и леќата се исто така добри извори на протеини, а содржат помалку масти и без холестерол, што ги прави добра замена за месото“, советува д-р Марталер.

Доколку го забележите овој СИМПТОМ додека лежите на грб, вашето срце НЕ РАБОТИ ДОБРО

Спијте доволно и квалитетно
Спиењето е клучно за здравјето на срцето, а националните здравствени организации генерално препорачуваат најмалку седум часа квалитетен сон.

Не го занемарувајте вашето здравје на забите
„Здравјето на забите е добар показател за вашето целокупно здравје, вклучувајќи го и здравјето на вашето срце, бидејќи оние со пародонтална болест (непцата) често ги имаат истите фактори на ризик за срцеви заболувања“, вели д-р Жилинов.

„Многу студии покажаа дека бактериите вклучени во развојот на заболување на непцата можат да навлезат во крвотокот и да предизвикаат зголемување на Ц-реактивниот протеин, маркер за воспаление во крвните садови. Овие промени пак можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар“, објаснува д-р Џилинов.

Извор: N1

Претходна објаваПосен чоколаден куглоф со вишни
Следна објаваПроверете дали имате висок холестерол: Ставете ги рацете под вода и направете го ова

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име