Дома Живот Еве што прави мозокот кога спиете и зошто е добро

Еве што прави мозокот кога спиете и зошто е добро

300
0

Не е новост дека спиењето и меморијата се директно поврзани. Несоодветниот сон ја намалува активноста на мозокот и го ограничува пристапот до учење, концентрација и меморија, но што точно се случува кога спиете?

д-р. Скот Смол, невролог и истражувач на Алцхајмерова болест, тврди дека недостатокот на сон создава премногу меморија и меморија, што резултира со преоптоварен мозок и недостаток на простор за создавање нови спомени. И ова е всушност проблем, и затоа д-р Френсис Крик, добитник на Нобеловата награда и молекуларен биолог и невронаучник, рече дека е важно да се спие за да се заборави, односно мозокот да ги отстрани сите непотребни информации.

Визуелно објаснето, замислете го вашиот мозок како големо отворено поле, а вашите сеќавања како трева што излегува од земјата. Спиењето е тоа што ви овозможува да ја „косите“ тревата и да ги отстраните непотребните делови што го прават теренот пренатрупано.

Секој ден, мозокот се среќава со илјадници и илјадници информации кои на некој начин ги обработувате, а кога луѓето не спијат доволно добро, мозокот не е во состојба да отстрани некои спомени и да ги задржи само важните. Заклучокот е дека спиењето е клучно за подмладување на сите клетки во телото и во исто време работи на намалување на непотребните спомени кои зафаќаат простор во мозокот.

Спиењето е од суштинско значење за многу функции во телото, а исто така е важен и за поддршка на учењето и меморијата. За да го подобрите времето за спиење и дремките, задолжително креирајте ја вашата рутина за квалитетен сон – од вистинската собна температура, распоред за спиење, додатоци во исхраната…

Магнезиумот и мелатонин се исклучително популарни како две природни опции.

Затоа, погрижете се да имате добар сон, бидејќи го „чистите“ мозокот од непотребни информации и создавате простор за нови спомени. Мозокот складира илјадници работи што ви се случуваат секој ден, но не сите се важни и пресудни за вашиот живот. Затоа е неопходно да се елиминираат, а тоа може да се постигне со квалитетен и добар сон – на тој начин го задржувате само доброто.

Претходна објаваЌофтиња со месо и ориз
Следна објаваМногу е важно што јадете за време и по цревната вироза

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име