Дома Родители и деца Еве колку сон му треба на вашето бебе

Еве колку сон му треба на вашето бебе

275
0

Вистинската количина на квалитетен сон од самото раѓање не само што ќе помогне во развојот на малечката, туку ќе ја подобри нивната способност за учење, однесување и креативност. Сепак, како да знаете колку часови сон се доволни во првите две години од животот на детето?

Спиењето е од суштинско значење за когнитивниот развој, зајакнувањето на имунолошкиот систем и општиот напредок на вашето бебе.

Колку часа треба да спие новороденчето

Големи се шансите новороденчето да спие многу повеќе отколку да биде будно. Не постои „магичен број“ кога станува збор за тоа колку часа треба да спиете – може да биде од осум до 8 часа. Некои новороденчиња веќе се навикнуваат да спијат цела ноќ во осмата недела.

Ако доите, поголема е веројатноста да се разбудите за да го нахраните вашето бебе. Важно е да се запамети дека секое бебе е различно. Ако не може да спие цела ноќ, нема причина да се грижите.

Во првите неколку недели, вашето бебе веројатно нема да може да остане будно повеќе од два часа. Нема потреба да го навикнувате на одредена шема на толку рана возраст, бидејќи тогаш сеуште можете да ја прилагодите на вашите потреби.

Колку часа треба да спие едногодишно дете?

Препорачливо е да спие околу 2 часа и 30 минути во текот на денот и 11 часа навечер. Значи, вкупно околу 13 и пол часа. Дневниот сон поделете го на два дела, додека не почувствувате дека сте спремни да дремнете само еднаш во текот на денот. Тогаш детето обично има околу 18 месеци.

Дремките се исклучително корисни за малите деца, бидејќи им помагаат да учат и да се развиваат. Тие треба да дремат во текот на денот до четиригодишна возраст.

Колку часа треба да спие двегодишно дете?

Кога детето ќе наполни две години, времето за спиење малку се намалува. Препорачливо е да спие час и 30 минути во текот на денот, а навечер 11 часа и 30 минути. Правете го она што е правилно за малечкото наместо да следите строги упатства.

Претходна објаваКако да јадете леб и да не се здебелите?
Следна објаваЗабавете ја деменцијата, препознајте ги симптомите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име