Дома Здравје Еве кои намирници го отежнуваат варењето

Еве кои намирници го отежнуваат варењето

240
0

Секој кој има дигестивни проблеми знае колку може да бидат фрустрирачки, непријатни и понекогаш болни, особено ако имате синдром на нервозно дебело црево, болест која влијае на гастроинтестиналниот тракт.

Друга честа болест на дигестивниот систем е воспалителна болест на цревата. Постојат два вида на воспалителна болест на цревата, Кронова болест и улцеративен колитис, а двата вида вклучуваат хронично воспаление на ткивото. За среќа, има многу што можете да направите за да ги подобрите вашите црева ако страдате од воспалителна болест на цревата, вклучително и избегнување на одредени видови храна што може да ја влоши состојбата.

Истражувањето спроведено на универзитетите во Манитоба и Алберта и објавено во списанието Гастроентерологија ги анализираше резултатите од тестовите, вклучително и биопсиите на дебелото црево, извршени на субјекти со воспалителна болест на цревата. Нивната цел беше да утврдат како различни видови влакна можат да влијаат на телото на лице кое страда од воспалителна болест на цревата.

Се покажа дека субјектите со воспалителна болест на цревата не можат правилно да ги сварат неферментираните диетални бета-фруктански влакна и дека овие влакна ги влошуваат симптомите на нивната болест со зголемување на воспалението.

Таквото откритие помага да се персонализираат упатствата за исхрана за пациентите и на крајот се оддалечува од пристапот кој одговара на сите за да им се помогне на луѓето со синдром на нервозно дебело црево или воспалителна болест на цревата.

Ова истражување дава подобар увид во ефектот на одредени видови влакна врз луѓето со овие болести. Кога станува збор за бета-фруктанските влакна, тие се присутни во многу здрава храна, така што нема причина сите да ги избегнуваат, но има многу добри причини луѓето со горенаведените болести на дигестивниот систем да ги избегнуваат и да следат дали тоа води за подобрување на нивните симптоми.

Која храна ги содржи овие влакна

Ако страдате од дигестивни проблеми и сметате дека можеби ќе треба да ги отстраните овие потенцијално проблематични влакна од вашата исхрана, тоа значи да избегнувате грејпфрут, банани, урми, сливи, храна од семејството на кромид, артишок, зелена, аспарагус, одредени житарки и јаткасти плодови.

Со оглед на тоа дека има голем број на намирници кои треба да ги исфрлите од исхраната, добро би било да се консултирате со нутриционист кој ќе ви помогне да креирате план за исхрана кој ќе биде избалансиран дури и откако ќе ги исфрлите споменатите намирници од него.

Претходна објаваПостојаните ладни раце може да укажуваат на здравствени проблеми
Следна објаваХрана која треба да се избегнува пред спиење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име