Дома Здравје Еве кога е најдобро да земате витамин Ц во текот на денот

Еве кога е најдобро да земате витамин Ц во текот на денот

695
0

Витаминот Ц може да направи многу за вашето тело, но не ако ви предизвикува гадење или ако заборавите да го земате секој ден. Витаминот Ц е антиоксидантна централа која може да помогне да се скрати времетраењето на обичните настинки и да се подобри заздравувањето по операцијата. Но, за да го извлечете максимумот од додатоците, треба да земате витамин Ц во вистинско време од денот.

Исто така познат како L-аскорбинска киселина, витаминот Ц е витамин растворлив во вода . Тоа значи дека лесно се апсорбира во ткивото. За разлика од витамините растворливи во масти, витамините растворливи во вода не можат да се складираат во вашето тело, па затоа треба редовно да го дополнувате витаминот Ц со јадење храна богата со него или земајќи додатоци. Вишокот на витамин Ц и други витамини растворливи во вода се отстрануваат од вашата крв преку бубрезите и се излачуваат во урината.

Експертите од Националниот институт за здравје препорачуваат мажите да земаат 90 милиграми витамин Ц дневно, а жените 75 . Ако пушите, додајте 35 mg на овие вредности бидејќи пушењето може да ја намали количината на витамин Ц во телото.

Значи, кое е најдоброто време од денот за земање витамин Ц? Роберт Земброски, специјалист по функционална медицина во Дариен вели дека треба да се зема после оброк. Витаминот Ц е многу кисел, па може да предизвика гадење кога се зема на празен стомак. Некои експерти, исто така, предлагаат да се комбинира со оброк за да се спречи гадење.

Најдобро е да го внесете во организмот после оброк

Друга опција е да ги поделите дозите , вели Земброски. Може да ја подобри апсорпцијата, да ја намали можноста за гадење и може да помогне во одржување на високи нивоа во крвта во текот на денот, бидејќи нема да излачувате толку многу урина. Закажувањето на дозата по истиот оброк (или повеќекратни дневни оброци) секој ден ќе ви помогне да не заборавите да ја земете.

Претходна објаваБез грам брашно: Протеински трик за згуснување на чорбите
Следна објаваКои замени за шеќер можете да ги користите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име