Дома Здравје Еве како ќе знаете дека не внесувате доволно магнезиум и дека ви...

Еве како ќе знаете дека не внесувате доволно магнезиум и дека ви е потребен

543
0

Магнезиумот е суштински минерал кој игра важна улога во релаксација на мускулите, регулирање на крвниот притисок и функцијата на нервниот систем. Тој е задолжен и за производство на енергија од храната.

„Недостаток на магнезиум може да се појави во случај на недоволно внесување на магнезиум, како резултат на неурамнотежена исхрана, во случај на зголемена екскреција од телото, на пр. во случај на употреба на одредени лекови (лаксативи или диуретици), потоа како резултат на зголемена физичка активност.

Или во случај на малапсорпција. дигестивни нарушувања, цревата не можат да апсорбираат доволно магнезиум од храната. Зголемени потреби за магнезиум се покажани во случај на атеросклероза, висок крвен притисок, дијабетес, нервна напнатост, раздразливост, нарушувања на спиењето и превенција од мигрена. рече Томислав Живко маг.фарма.дипл.инг.агр.

Еве неколку симптоми кои може да откријат дека страдате од недостаток на магнезиум.

ВИЕ СТЕ ДЕПРЕСИВНИ, ВОЗНЕМИРЕНИ И ПОД СТРЕС

Без доволно магнезиум во вашата исхрана, може да имате проблеми со опуштање. Може да се развијат симптоми на депресија или анксиозност. Недостатокот на магнезиум е поврзан со промени во расположението бидејќи директно влијае на работата на нервниот систем. Дури и психијатрите понекогаш им препишуваат додатоци на магнезиум на пациенти кои страдаат од анксиозност и депресија. Исто така, има извештаи за пациенти кои се опоравуваат од депресија по консумирање 125-300 милиграми секој ден.

СТРАДАТЕ ОД НЕСОНИЦА

Недостатокот на магнезиум може да предизвика и проблеми со спиењето бидејќи е тешко да се опуштите без магнезиум. Едно истражување покажа дека употребата на додатоци на магнезиум помага при несоница и го подобрува квалитетот на сонот. Но, пред да земате суплементи, разговарајте со вашиот лекар за да откриете можеби некоја друга причина за проблеми со спиењето.

КРВНИОТ ПРИТИСОК СЕ ЗГОЛЕМУВА

Ако забележите зголемување на крвниот притисок, недостатокот на магнезиум може да игра улога. По прегледот на 34 студии во кои учествувале 2.000 луѓе со висок крвен притисок, истражувачите откриле дека консумирањето на овој минерал има ефект врз намалувањето на крвниот притисок кај сите испитаници. Но, ако досега немате висок крвен притисок, истражувањето вели дека магнезиумот не треба да се користи како превентивна мерка бидејќи не делува.

Нездравите навики како што се пушењето, дебелината и консумирањето преработена храна се исто така фактори кои можат да влијаат на порастот на крвниот притисок. Високиот крвен притисок е фактор на ризик за развој на кардиоваскуларни болести, па затоа е мудро да го прашате вашиот лекар сега дали ви е потребно.

ПОНИСКА ГУСТИНА НА КОСКИТЕ

Недостатокот на магнезиум е поврзан со помала густина на коските и зголемен ризик од развој на остеопороза, состојба која предизвикува лесно кршење на коските. „Многу хранливи материи се неопходни за здрави детски коски, а еден од нив е магнезиумот. Калциумот е важен, но не и поважен од магнезиумот, освен кај децата и младите кои консумираат малку калциум“, вели Стив Абрамс, професор по педијатрија на школата Бејлор. за медицина во Хјустон., водач на едно од студиите кои покажаа колку е важна оваа хранлива материја за здрави и силни коски.

Магнезиумот игра голема улога во метаболизмот на коските, а исто така помага во активирање на витаминот Д, кој е важен за здравјето на коските. Некои истражувања сугерираат дека магнезиумот може да помогне во спречување на остеопороза, иако резултатите не се сосема јасни и варираат од студија до студија.

Претходна објаваХрана што ја јаде најстарата личност на светот
Следна објава10 изненадувачки симптоми кои откриваат недостаток на железо во вашата крв – не ги игнорирајте

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име