Дома Психолошки совети Еве како смеата и смислата за хумор влијаат на телото и духот

Еве како смеата и смислата за хумор влијаат на телото и духот

333
0

Неодамнешните истражувања покажуваат дека смеењето навистина влијае на здравјето на луѓето. Хуморот, шегите, шегите заслужуваат високо место во терапевтските средства, сметаат лекарите. Затоа, обидете се да ја пронајдете смешната страна на сè…

Истражувачите од Медицинскиот факултет Харвард, кои ја проучувале виталноста на луѓето во зрелоста и изгледите за долговечност, откриле дека луѓето со вистинска смисла за хумор имаат големи шанси да искусат сто. Откриле дека чувството за хумор и шегите значително го продолжува животот, ја поттикнува човечката среќа, носи посилни одбранбени способности, ги облагородува душата и телото.

Научникот др. Марџори Хатер Силвер, која го водела истражувачкиот проект, вели дека смеењето ги носи истите резултати како и секојдневната физичка активност како трчање или некоја друга група физички вежби. Смеењето води до ментална смиреност, мускулна релаксација, подлабоко дишење, подобрена циркулација и поактивен метаболизам.

Смеењето создава антитела
Др. Херберт Лефкорт од Универзитетот во Ватерло во Онтарио, Канада, спроведе експеримент на група пациенти во различни фази на болеста. Со споредување на испитаниците, заклучено е дека оние кои најмногу се смееле за време на експериментот, се шегувале, изразувале веселост и радост, имале највисоко ниво на раст на новосоздадените антитела во телото. Оваа студија докажува дека смеата и веселоста го подобруваат имунитетот, бидејќи го поттикнуваат телото да го зголеми производството на природни антитела против разни болести.

Смеата како психотерапија
Сепак, најважно е психолошкото влијание на смеата и веселото расположение за создавање топла, удобна и стимулативна атмосфера во семејството, работното место и општо животната средина. Во таква опуштена, весела атмосфера, продуктивноста, работната етика и перформансите се многу подобри, а меѓучовечките односи се на високо ниво. Конфликтите, кризите и лошите односи во заедницата ја поткопуваат работната дисциплина, креативниот ентузијазам и ентузијазам, а хуморот и шегите ги подигнуваат на повисоко ниво.

Нема хумор на сила
Не е можно да се научи човек како да стане среќен, но може да се воспитува да се чувствува среќен. Среќата, ведрото расположение, смислата за хумор и шегите се всадени со љубов, добрина, разбирање, личен пример, а не со сила. Можеме да присилиме некого да работи, но не и да ужива во работата, да биде среќен, весел и задоволно да се насмевнува.
Во исто време, невозможно е да се покрие болката, грижите, страдањата и проблемите со маска за насмевка. Длабоко повреден, понижен, очаен или тешко болен човек, кој изгубил близок, не е расположен за шега. Тука помагаат топлите човечки зборови, сочувството, спокојството на духот, смиреноста, смиреноста и поддршката. Смеата, хуморот, шегите и веселоста се лек за обичните секојдневни грижи и проблеми кои премногу сме ги земале при срце, а кои ако премногу се грижиме може да доведат до сериозни проблеми. Значи, смејте се.

Претходна објаваСвински гулаш со пиво (рецепт)
Следна објаваПрироден антибиотик кој ефикасно ГИ УНИШТУВА БАКТЕРИИТЕ И ВИРУСИТЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име