Дома Здравје Еве како најлесно да се ослободите од кашлицата

Еве како најлесно да се ослободите од кашлицата

1124
0

Иако тоа може да биде само несакан ефект на настинка или грип, кашлицата може да биде и знак дека нешто не е во ред, според пневмофтизиологот д-р Алма Рожман .

Причините за кашлицата се различни, од настинки, грип, бронхитис, пневмонија и алергии, преку лекови, до премногу слуз и враќање на стомачната киселина во хранопроводникот.

Ако земате лекови за регулирање на крвниот притисок, кашлањето е можна несакана реакција бидејќи тие ги иритираат нервите во цевките што водат до белите дробови и телото се обидува да ги исчисти со кашлање.

Иако пушачите најчесто мислат дека тоа е безопасна утринска кашлица, пушењето може да биде знак за посериозни болести како што се рак на белите дробови или хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ).

Длабоката кашлица со слуз при кашлање, која започнала поради пушењето, може да биде и резултат на хроничен или долготрајн бронхитис. Емфиземот е исто така поврзан со пушењето и се јавува кога воздушните кеси во белите дробови се оштетени што го отежнува дишењето.

Доколку ги иритира дишните патишта, ракот на белите дробови може да предизвика и кашлица. Ако сте пушач и имате хронична кашлица, веднаш престанете да пушите и кашлицата треба да исчезне за еден месец. Ако сте во 40-тите, измерете ја функцијата на белите дробови.

По дијагнозата, лекарите обично препишуваат бронходилататори со долго дејство, а во потешки случаи и инхалирани стероиди.

Ако искашлате крвава слуз, веднаш посетете лекар. Ако се сомнева во рак на белите дробови, ќе ве упати на дијагностички тестови, рендген или биопсија.

Настинка и грип: треба да пиете најмалку еден литар течност дневно

Кашлицата предизвикана од настинка не дозволува да заспиете, но најчесто поминува со настинка, без последици.

Решение : Пијте најмалку литар течност во текот на денот. Кога респираторниот систем е влажен, кашлицата е попродуктивна и помалку болна и полесно ги чисти белите дробови. Бидете умерени со супресантите за кашлица бидејќи тие можат да спречат испуштање на слуз.

Кашлицата можете да ја ублажите со муколитици, кои ја разградуваат слузта. Но, ако кашлицата дојде со треска, кашлање крв и слуз, и беше придружена со болка во градите и отежнато дишење, посетете лекар што е можно поскоро, како што предупредува д-р Питер Дикпинигаитис .

Кашлица предизвикана од испуштање на слуз од носот во грлото, а може да биде предизвикана од алергии, испарувања, чад и инфекции на горниот респираторен тракт.

Решение : Без разлика дали кашлицата е сува или влажна, придружена со скокоткање или болки во грлото, најважно е да се исчистат слузта и секретот. ако се сомневате на алергија, пробајте антихистаминици. Ако виновникот е сувиот воздух ноќе кога испуштањето е посилно, вклучете го овлажнител.

Ако причината е настинка, обидете се да ја ублажите со деконгестиви и спреј за нос. Исплакувањето на синусите со физиолошки раствор исто така ќе помогне, како што советува д-р Маргарет Левин .

Астма: парфемите ја влошуваат состојбата

Станува збор за хронично воспаление на долниот респираторен тракт кое може да настане по инфекција на горниот респираторен тракт, по изложување на силни мириси или ладен воздух.

Решение : Избегнувајте се што може да предизвика астма, од еколошки алергени до парфеми до вежбање. Ако кашлате повеќе од две недели и имате потешкотии со дишењето и плитко дишење, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

По тест за алергија, може да ви препише бронходилататор, лек кој ги проширува дишните патишта и го олеснува дишењето. Ако предизвикувачот на кашлицата е вежбање, ќе добиете бронхоинхалатор. Вашиот лекар може да ви препише и инхалирани стероиди.

Претходна објаваВусна пита со праз и сирење, ќе ве воодушеви.
Следна објаваМногу луѓе ги консумираат погрешно: во кој временски интервал се земаат антибиотици и пробиотици

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име