Дома Здравје Еве како можете да се храните здраво дури и кога немате време…

Еве како можете да се храните здраво дури и кога немате време…

297
0

Кога сме дома, не е толку тешко да се осигураме дека нашата исхрана е разновидна и што е можно поздрава. Но, вработените, како и луѓето чиј ден е исполнет со разни приватни обврски, честопати се наоѓаат пред ѕид кога станува збор за здрава исхрана.

Честопати немаме доволно време да подготвиме хранливи оброци и закуски што ќе ги однесеме на работа. Потоа влегуваме во еден маѓепсан круг наречен брза храна. За многумина, поради недостаток на време, диетата се состои од лиснато тесто, крофни, сендвичи полни со калории, масни закуски, чоколади … И токму таквата храна треба да се избегнува бидејќи е богата со празни калории без корисни хранливи материи.

Недостигот на време за подготовка на оброците не е изговор. За појадок можете да изберете смути што ќе го подготвите дома претходната вечер. Пробајте го рецептот за смути од банана и овесна каша.

Кога немате време да подготвите „вистински“ ручек, не посегнувајте по нездрави алтернативи од ресторан за брза храна. Наместо тоа, подгответе ручек што трае само 10 минути, како што се салата од зеленчук, сирење, бело месо и интегрални тестенини што ќе ве заситат за ручек. Или изберете интегрален леб наместо тестенини и наредете здрав сендвич од наведените состојки.

Како закуска што ќе ве наполни со енергија, најдобро е да изберете свежо овошје и зеленчук, бидејќи тие имаат малку калории и содржат многу хранливи материи и диетални влакна. Исто така се препорачува обичен јогурт и урда.

Овошните јогурти и млечните десерти најдобро би се избегнале бидејќи содржат многу шеќер. Ако сакате закуски, наместо чипс, изберете крекери од цели зрна, семиња, ореви (не пржени) и суво овошје. Енергетските шипки често содржат многу додаден шеќер, затоа внимателно проучете ја декларацијата кога ќе ги купите. Прочитајте кои се најдобрите и најздравите нискокалорични закуски!

Претходна објаваПет едноставни начини за подобрување на функцијата на мозокот и изострување на мислите
Следна објаваОваа храна го брише заморот!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име