Убавата коса треба да се негува и да се заштити од надворешни влијанија кои ја сушат и уништуваат. Во текот на летото, потребна е посебна грижа, бидејќи е изложена на силно сонце и морска сол.

Косата е најлесно да се негува со маски или балсами, но во отсуство на набавки, можете да направите домашна! Ви ги откриваме 7 -те состојки што ги имате дома и кои ќе направат чуда за вашата коса!

Рициново масло

Измешајте рицинусово масло со масло од рузмарин во сооднос 2: 1. Додадете една жолчка и една лажица сок од лимон. Нанесете на косата и оставете да делува 15 минути. Исплакнете со топла вода и измијте ја косата на вообичаен начин.

Топол чај

По вообичаеното миење со шампон, исплакнете ја косата со мешавина од топол чај. Направете чај од 1 лажица мајчина душица, лажичка нане и лажичка камилица. Масирајте ја млаката мешавина од чај во скалпот и оставете да отстои околу 10 минути. На крајот, исплакнете со ладна вода.

Маслиново масло

Маслиновото масло има исклучителен ефект врз кршлива, сува и оштетена коса. Масирајте маслиново масло во коса и оставете најмалку 1 час или преку ноќ. Потоа измијте ја косата на вообичаен начин.

Млеко

Откако ќе ја измиете косата со шампон, исплакнете ја косата со вода, а потоа ладно млеко. Млекото ќе ја омекне косата и ќе го олесни чешлањето.

Кокосово масло

Можете да нанесете кокосово масло на врвовите на вашата коса и да го оставите да делува 30 минути. Измијте ја косата со шампон и на крајот исплакнете со ладна вода.

Мед

Медот ја враќа влажноста на косата, ја прави сјајна и еластична. Пред да се измиете со шампон, нанесете мед на косата што сте го разредиле со вода. Оставете да делува 20 минути, а потоа исплакнете и измијте ја косата на вообичаен начин.

Јаболков оцет

Јаболков оцет го отстранува вишокот маснотии и маснотии од скалпот, го враќа сјајот на косата и го отстранува првутот! По миењето, нанесете јаболков оцет измешан со вода во сооднос 1: 1 на косата. Оставете 10 минути, а потоа исплакнете со ладна вода.

Објавено од Твое Здравје

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Копирање не е дозволено!