Дома Здравје Еве како да се ослободите од надуеноста при ПМС

Еве како да се ослободите од надуеноста при ПМС

587
0

Повеќето жени отекуваат пред менструацијата бидејќи телото задржува течност. Затоа, не е изненадување што во вториот дел од циклусот се чувствувате како надуен балон. Не сте единствените, но има решение.

Анасон

Чајот од анасон не само што има одличен вкус и арома, туку и брзо и ефикасно го става во ред варењето.

Семињата во овие слатки ѕвезди се служат дури и во Индија на крајот од оброкот за да може варењето да функционира што е можно подобро. Можете да направите чај: варете една кафена лажичка анасон во млеко десет минути и потоа процедете ја.

Внимавајте и на храната што ја јадете во тој период.

Избегнувајте храна која вообичаено отекува, како грав и зелка, намалете го внесот на слатки (знаеме колку никнете во тој период) и зголемете го внесот на храна која има диуретично дејство (цитрус, зелена салата, домати, целер, магдонос).

Секако, секогаш можете да испиете уште малку чај со овие својства – брусница, магдонос…

Претходна објаваТри природни средства за чистење на црниот дроб
Следна објаваРаботи кои лошо влијаат на работата на вашите хормони

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име