Дома Психолошки совети Еве како да се грижите за вашето ментално здравје доколку ја изгубите...

Еве како да се грижите за вашето ментално здравје доколку ја изгубите работата!

213
0

Оваа година е дефинитивно многу постресна од претходните низ целиот свет, и може да влијае на секого на различни начини, па затоа ничие ментално здравје не е целосно безбедно. Ако на сето тоа се додаде ненадејната загуба на работа, станува уште потешко.
Отпуштањето од работа може да биде стресно дури и кога сè друго во вашиот живот се одвива според планот, а камоли во ерата на глобална пандемија и општа несигурност. Не е срамота да признаеме дека ни е тешко и дека сме загрижени за нашето ментално здравје, но добрата вест е што не сме целосно беспомошни во таа ситуација. Ако случајно сте ја изгубиле работата или сте загрозени, психолозите имаат неколку корисни совети.


Психолозите советуваат дека работата и кариерата за многумина од нас не се само извор на приход, туку исто така дел од нашиот идентитет што придонесува за нашата рутина и чувството како ние придонесуваме. Губењето работа носи многу различни, многу интензивни чувства и потребно е време да се навикнеме на тоа. Психолозите советуваат како луѓето да си дадат време и простор за да станат свесни за тие чувства воопшто и само тогаш да бараат начин да се справат со нив. Исто така, многу е важно да разговарате за сето ова со некого, бидејќи поддршката е неизбежен дел од здравата реакција.


Она што може да биде најмногу погодено е нашето ниво на самодоверба, особено за луѓето кои се пронаоѓаат целосно во својата работа и кариера. Во тие моменти, треба да се запрашаме што сакаме понатаму од животот и како барањето нова работа ќе ни помогне во тоа. Тука мора да земеме предвид во што сме добри и да си повториме што можеме, односно она што сме го научиле. Можеби нема да најдеме нова работа веднаш, но мора да бидеме добри со себе и да ги препознаеме сите наши достигнувања, не само професионално, туку и приватно.


Еден начин да ги подобриме нашите шанси во иднина е да научиме нова вештина доколку имаме шанса. Покрај тоа, треба да се фокусираме на она што е под наша контрола и на што можеме да влијаеме. Освежете го вашето CV, контактирајте ги старите колеги и познаници кои можат да ви дадат корисни информации или да ве упатат во вистинската насока. И бидејќи парите се еден од главните извори на стрес во овие ситуации, можете да направите финансиски записи и да дизајнирате некаков вид на буџет, барем краткорочно.

Претходна објава10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ДЕЛФИНИТЕ…
Следна објаваТопчиња од какао за здраво задоволство…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име