Дома Нега и убавина Еве како да го забрзате растот на косата за само 30 дена!

Еве како да го забрзате растот на косата за само 30 дена!

246
0

Долгата, сјајна и негувана коса е сон на скоро секоја жена. Сепак, понекогаш сме нетрпеливи и сакаме промена, затоа почесто ја посетуваме фризерката и ја уништуваме косата со разни хемикалии.

Според истражувањето, косата расте од 0,3 до 0,5 мм на ден, или од 1 до 1,5 см месечно и од 12 до 15 см годишно.

Подолу откриваме трикови кои ќе го забрзаат растот и ќе ја зајакнат вашата коса:

Не избегнувајте фризер

Пожелно е да се исечат врвовите на секои 2 до 3 месеци. Ова не значи дека треба да исечете 10 см коса, но доволно е да ја скратите за само 1 см. Помислете на тоа како да ја подготвувате вашата коса за посјаен и понежен изглед.

Користете балсам – секој пат!

Постои мит дека треба да го одржувате регенераторот на вашата коса што е можно подолго за да постигнете најдобар ефект. Сепак, регенераторот работи веднаш! Не е потребно да го оставите на косата повеќе од 1 минута. Покрај тоа, употребата на балсам ќе спречи силно триење помеѓу косата и крпата кога ќе дојде време да се исуши косата.

Домашни препарати за раст на косата

На косата и скалпот масирајте сок од кромид и лук, јаболков оцет или кокосово млеко, кои ја хранат косата и го забрзуваат нејзиниот раст. Оставете да делува 10 минути, а потоа исплакнете ја и измијте ја косата на вообичаен начин.

Спијте на свилени перници

Памучните перници создаваат премногу триење, што ја прави косата кршлива, сува и заплеткана.

Сушење на косата

По миењето, исушете ја косата тапкајќи го прекумерното количество вода со крпа. Не тријте го бидејќи тоа ќе го заплетка и ќе стане кршливо.

Избегнувајте фен за коса, пегли и фигаро колку што можете и користете ги на најниска температура.

Оставете ја косата да дише

Избегнувајте носење капа, капа или шал подолго време. Исто така, немојте постојано да ја врзувате косата во опашка или пунџа, бидејќи тоа предизвикува кршење на косата. Нека косата падне безгрижно над рамената, и тргнете ја од лицето со неколку ремени или лента за коса.

Обрни внимание на вашата исхрана

За засилен раст на косата, потребно е да се јаде храна што содржи биотин, кои делуваат како гориво за организмот.

Храна богата со биотин е млеко, сирење, јајца, сите видови ореви, свинско месо, црн дроб, сардини, лосос, карфиол и авокадо.

Претходна објаваОваа храна го брише заморот!
Следна објаваВкусни печени ќофтиња

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име