Дома Психолошки совети Еве зошто сте секогаш уморни

Еве зошто сте секогаш уморни

400
0

Постојаниот замор е нешто што може да биде многу исцрпувачки за нашето тело и се случува дури и кога сме поспани и одморени. Колку што спиењето е примарен фактор на нашата дневна енергија, тој не е единствениот.

Единственото нешто пофрустрирачко од постојаното чувство на умор е да се чувствувате уморни и да не знаете зошто. Кога ќе ги ставите вашите навики за спиење на хартија, се чини дека сè е како часовник – спиете осум часа, вашата соба е темна и не е премногу топла и обично одите на спиење во исто време. А сепак, заморот не престанува.

Наизглед банални работи како исхраната, фитнесот и нивото на хормони исто така играат улога, а секогаш кога некој од овие фактори не е во рамнотежа, заморот се манифестира.

Еве како тие можат да влијаат на телото.

Премногу кафе

Кафето е одличен извор на антиоксиданси и во принцип е здраво, но кога го консумираме премногу, телото се навикнува на него. Намалувањето на внесот на кафе може да резултира со помал утрински замор. Доколку енергијата ви падне во текот на денот, лесно ќе посегнете по друга чаша, која повторно ќе ве фрли во маѓепсан круг и ќе ви го наруши сонот без воопшто да забележите. Ако не можете да живеете без кафе, испијте го наутро и не претерувајте.

Нерамнотежа на хормони

Иако хормоналната нерамнотежа е многу честа работа, тешко е да се открие и да се лекува самостојно. Надбубрежните жлезди произведуваат хормони и ако сме под стрес, овие функции стануваат неурамнотежени. Честопати не сфаќаме под колкав стрес сме бидејќи тој се манифестира на физички начин, на пример, во форма на исцрпеност. Како да се ослободите од ова? Добра комбинација за регулација и релаксација на хормоните е чајот од равнец и равнец или во прав од атаптогени растенија како што е мака во прав.

Не се опушташ

Покрај пиењето чај, можете да се опуштите и на многу други начини – со медитација, слушање музика, гледање филмови или натопување во када после напорен ден. Овие моменти на мир се важни дури и кога се чувствувате добро. Ако ги правите редовно, не мора да ја поправите штетата.

Нема доволно хранливи материи

Не ни треба да спомнуваме колку е важно да се јаде зеленчук, овошје, житарки и друга храна богата со хранливи материи секој ден. Празните калории како бонбони ќе ви дадат поттик и ќе ви дадат излив на енергија, но таа енергија исто така брзо ќе се расипе.

Премалку вода

Дали е толку тешко да се пие вода малку по малку во текот на денот? Заморот е директна последица на дехидрацијата и прва од многуте. Пијте ја таа вода.

Лоша состојба

Повеќе физичка активност – повеќе енергија. Ако вашата работа не е премногу лоша, обидете се да одите пешки до работа секој или барем секој втор ден. Дефинитивно ќе ја забележите разликата.

Претходна објаваПомага во борбата против акните
Следна објаваДеринкују – подземен град во Кападокија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име