Дома Life Еве зошто лошо спиете

Еве зошто лошо спиете

249
0

Еве зошто лошо спиете

Студијата спроведена на Државниот универзитет во Мичиген покажа дека повиците, е-поштата и пораките поврзани со работата пред спиење не им дозволуваат на луѓето да се дистанцираат од работниот ден, бидејќи некои релаксирачки активности како разговор со пријател.

Во споредба со луѓето кои се занимаваат со други стимулативни активности – гледање телевизија пред спиење – оние кои ги користат своите телефони спијат најлошо.

„Паметните телефони се најголемите пореметувачи на спиењето затоа што се преносливи, така што тие се секогаш околу луѓето, под нивните перници или на нивните ноќни масички и испуштаат звуци, па затоа се попримамливи и повеќе го одвлекуваат вниманието“, вели Џонсон.

Тироидната жлезда никако НЕ ФУНКЦИОНИРА

Друга причина за да не ги проверувате мејловите и пораките на мобилниот телефон пред спиење е сината светлина, која ја испушта најстимулативната боја која го спречува производството на мелатонин, хормонот кој го регулира сонот.

Исто така, докажано е дека пушењето и јадењето црвено месо неколку часа пред спиење го нарушуваат добриот сон.

Претходна објаваТироидната жлезда никако НЕ ФУНКЦИОНИРА
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 17 МАРТ! Овните се магнетски АТРАКТИВНИ, Биковите се заљубуваат…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име