Дома Живот Еве зошто зглобовите крцкаат

Еве зошто зглобовите крцкаат

432
0

Американски и француски научници го истражувале потеклото на звукот на пукање на зглобовите, чие производство нервира многу луѓе. Сепак, има многу повеќе, чии грла често крцкаат.

Карактеристичниот звук може да се објасни со три различни математички равенки, објаснуваат научниците кои тврдат дека звукот на крцкање на зглобовите е предизвикан од мали меурчиња кои пукаат во зглобната течност при промена на притисокот.

За овој феномен се зборува речиси цел век, а сега студентот по природни науки Винит Чандран Суја почна да се занимава со тоа, бидејќи зглобовите му пукнаа за време на часовите, пишува Би-Би-Си.

Со својот професор, д-р Абдул Баракат, тој разви три равенки кои го објаснуваат звукот што се јавува кога ги „скршиме“ прстите, односно зглобовите.

„Првата равенка ги опишува варијациите на притисокот во нашиот зглоб кога ги пукаме, втората ја опишува варијацијата во големината на меурите на течноста, како одговор на варијациите на притисокот, додека третата равенка ја поврзува варијацијата на големината на меурите со оние што произведуваат познатиот звук“, објаснува д-р Баракат, професор на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија.

„Кога ги пукаме зглобовите, всушност ги раздвојуваме, а кога го правиме тоа, притисокот се намалува. Меурчиња се појавуваат во течноста што ги „подмачкува“ зглобовите, позната како синовијална течност.

За време на процесот на пукање на нашите зглобови, има различни варијации на притисокот во зглобот, што предизвикува голема брзина на движење на меурите, а тоа доведува до звукот што го поврзуваме со крцкање“, заклучи Чандран Суја.

Претходна објаваБолести на мозокот
Следна објаваДоаѓа момент кога сè што сакате е мир: Што значи тоа?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име