Дома Здравје Еве зошто е добро да јадете овесна каша за појадок…

Еве зошто е добро да јадете овесна каша за појадок…

189
0

За разлика од парче или две бел леб или корнфлекс во иста калориска вредност, овесната каша ве одржува сити подолго. Студија покажа дека ова е особено точно за луѓето со прекумерна тежина. Значи, оние кои јадат овесна каша за појадок, најверојатно ќе се чувствуваат сити и затоа јадат многу помалку за ручек.

Ново истражување нуди надеж за секој што се обидува да изгуби неколку килограми. Повеќето луѓе се свесни дека голем дел од растителни влакна во овесна каша се поврзани со сите видови добри нешта како здраво срце и дебело црево, според „Медицински дејли“.

Причината зошто калоричната овесна каша е пополна од 350 калории корнфлекс е што варењето на овесната каша трае подолго.
Овесот има и други придобивки. Така, јадењето храна со низок гликемиски индекс, како што е овесната каша три часа пред вежбање, му дава на човекот подобра издржливост, според истражувањето објавено во Меѓународниот весник за спортска медицина.
Имено, кога некое лице може да вежба подолг временски период, тогаш може да изгуби повеќе килограми.

Нискиот гликемиски индекс во овесот е исто така корисен за намалување на ризикот од дијабетес тип 2. За луѓето кои веќе страдаат од дијабетес тип 2., јадењето овесна каша може да помогне во контролирање на нивото на шеќер во крвта.
Ако слабеењето не е доволно добра причина да јадете овесна каша, разгледајте некои други здравствени придобивки.

На пример, овесната каша има неколку прилично моќни хранливи материи.

Познато е дека бакар, цинк, селен, тиамин и ниацин го штитат и подобруваат здравјето на кожата, пишува „Медицински дејли“.

Претходна објаваПодобрете го вашето здравје користејќи алтернативни извори на витамин Д.
Следна објаваПосна пица со домати…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име