Дома Life Д-р Углов живеел 103 години и ова е неговата ТАЈНА

Д-р Углов живеел 103 години и ова е неговата ТАЈНА

381
0

Д-р Углов живеел 103 години и ова е неговата ТАЈНА

Доктор Углов веруваше дека на секои два месеци треба да спроведуваме диета за чистење на организмот.

Докторот Фјодор Григорјевич Углов живеел 103 години, а поголемиот дел од својот возрасен живот имал иста тежина, која изнесувала 63 килограми.

Овој познат руски и советски лекар работел до својата 102 година и бил познат како неприкосновен експерт. Тој верувал дека прекумерната тежина го намалува имунитетот, го менува составот на крвта и предизвикува низа проблеми.

Тој самиот смислил 5 правила за здрав живот:

Силна физичка активност и уште посилна ментална активност секој ден.

Колку повеќе работите, толку повеќе треба да се одморите

Секој ден туширајте се со ладно

Спијте најмалку 7 часа

Ограничен внес на храна

Според д-р Углов, сите треба да јадеме што е можно поразновидно: јајца, посно месо, риба, зеленчук и овошје. Тој советуваше да се пие сурутка и вода секој ден.

СИТЕ ПОЛУДЕА ПО ДИЕТАТА СО ТОМАТИ: Се губат килограми многу лесно

Според него, на никој од нас не му требаат слатки и бело брашно. Тој препорача да се јаде само црн леб и максимум 150 грама дневно.

Оброците треба да бидат чести: јадете нешто најмалку 4 пати на ден, но во мали порции.

За да ослабе, Углов држел диета на секои два месеци. Тој ја нарече „источна диета“. Тој рече дека со помош на оваа диета можете да изгубите од 3 до 5 килограми, а одлична е и за чистење на телото.

Претходна објаваСИТЕ ПОЛУДЕА ПО ДИЕТАТА СО ТОМАТИ: Се губат килограми многу лесно
Следна објаваПокачен ХОЛЕСТЕРОЛ се гледа во ОЧИТЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име