Дома Health Д-р Воја ПЕРИШИЌ објасни: Ако имате проблеми со ВАРЕЊЕТО и постојана КАШЛИЦА

Д-р Воја ПЕРИШИЌ објасни: Ако имате проблеми со ВАРЕЊЕТО и постојана КАШЛИЦА

569
0

Д-р Воја ПЕРИШИЌ објасни: Ако имате проблеми со ВАРЕЊЕТО и постојана КАШЛИЦА

Ако имате дигестивни проблеми или долготрајна и исцрпувачка кашлица, тогаш чајот од дуња е вистинското решение за вас.

Дуњата е здраво и евтино овошје кое е донекаде неправедно запоставено кај нас. Проф. Д-р Воислав Перишиќ, гастроентеролог, зборуваше за благотворните својства на овошјето како и за семките.

Многумина не знаат дека дуњата помага при дигестивни проблеми, но често луѓето го избегнуваат бидејќи е „тежок“ на стомакот. Лекарот објасни како да се избегне овој проблем за да се искористат сите негови добри својства.

Не е ни чудо што на девојките им се дава името Дуња, корисен е во семките, амигдалин, силен анти.

Само месото од овошјето има антидијареално дејство, а чајот од дуња да се напиете за бронхитис, тоа е божјо чудо, има витамин Ц како портокал“, изјави д-р Перишиќ во утринската програма на телевизија „Прва“.

За проблеми како кашлица или варење, советува чај од дуња.

  • За проблеми со варењето направете чај од листови дуња, како и за кашлица. Го сечете, ги вадите семките, ги ставате во 200 мл вода, вривате 45 минути и оставете да отстои, пијте го како најздрав чај во целиот живот – советува докторот.

Меѓутоа, има и луѓе кои често пати од стомачни тегоби кога јадат дуња. И за тоа има решение.

-На многумина ќе им пречи ваквата свежа дуња бидејќи содржи танин. Тоа е како кога пиеш силно црвено вино од пониска класа, а ти се гади. Јадете дуња секој ден, во чај или компот.

Еве што се случува со ТЕЛОТО НА ЖЕНАТА

Ако страдате од нервозни црева, тогаш чајот од листови од дуња е за вас. Но, не би било лошо да изедете шолја компот после ручек, да додадете суви сливи, тој е главен антиоксиданс и промотор на перисталтиката. Заборавете на „породувањето“ на ВЦ шоља, нема да имате проблеми – рекол тој.

Дополнително, д-р Перишиќ советува никогаш да не ги фрлате семките од дуња.

  • Содржат амигдалин, кој има силно дејство против болести – објасни д-р Перишиќ.
Претходна објаваЕве што се случува со ТЕЛОТО НА ЖЕНАТА
Следна објаваЗаболување на црниот дроб може да се забележи на кожата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име