Дома Your Chef ДОМАШНИ ПОГАЧИЦИ СО СИРЕЊЕ: Не се месат

ДОМАШНИ ПОГАЧИЦИ СО СИРЕЊЕ: Не се месат

284
0

ДОМАШНИ ПОГАЧИЦИ СО СИРЕЊЕ: Не се месат


Со чаша јогурт ќе имате одличен појадок или ужина.


Компоненти:

1,5 чаши брашно

1 чаша (од 200 мл.) кисело млеко

100 гр сирење

1/2 чаша масло

2 јајца

1 прашок за пециво

1/2 лажичка сол

Кифлички со кисела павлака, меки и вкусни

Подготовка:

Во садот истурете кисело млеко, прашок за печиво и мешајте со лажица додека смесата не стане пенеста. Вклучете го миксерот и постепено додавајте јајца, масло, сол и брашно во неколку серии. Посипете го тестото со издробено сирење. Во плех ставете хартија за печење и со лажица сипете ја смесата. Се пече во загреана рерна на 200 степени 20 минути. После печењето исечете ги погачиците на коцки или со чаша.

Претходна објаваНевролозите никогаш не ги јадат: Шест намирници кои му штетат на здравјето на мозокот
Следна објаваНајпопуларниот начин за украсување велигденски јајца, но и еден од најздравите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име