Дома Здравје Домашни лекови за помош при болки во грлото

Домашни лекови за помош при болки во грлото

487
0

Времето е идеално за инфекции, па не е изненадување ако сте меѓу оние кои се борат со болки во грлото.

За среќа, постојат домашни лекови кои можат да помогнат.

Лажица мед
Без разлика дали кашлате или грлото ви е иритирано, една лажица мед може да ви помогне. Можете да го растворите во млеко или во вода со куркума. Антибактериските својства на медот можат да ја ублажат болката.

Гаргара солена вода
Потребна ви е млака вода во која ќе помешате малку сол и ќе направите гаргара. Може да го ублажи воспалението и да ги исчисти дишните патишта. Ова треба да се повторува на секои пет часа.

Чај од нане или камилица
Овие чаеви се полни со антиоксиданси и можат да помогнат при болки во грлото. Имаат антивоспалителни својства, па помагаат при болки во грлото.

Извор: Pinckvil

Претходна објаваГАСТРИТИС: 8 намирници кои ги ублажуваат симптомите!
Следна објаваЗимски ручек

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име