Дома Твој Готвач Домашни бургер плескавици кој лесно се подготвуваат (рецепт)

Домашни бургер плескавици кој лесно се подготвуваат (рецепт)

1353
0

Многу вкусни плескавици која лесно се подготвуваат.

Состојки:

  • 170 гр мелено телешко месо
  • 170 гр мелено говедско месо
  • 1 црвен кромид
  • 1 чешне лук
  • чили во прав
  • слатка црвена пиперка
  • сол, бибер
  • масло

Подготовка:

Месото убаво измешајте го со зачините и ситно сечканиот кромид.

Ако сакате полуто, можете да додадете повеќе чили и обратно.

Обликувајте ги плескавиците и печете ги на добро загреана грил тава.

Послужете со салата по ваш избор.

Претходна објава5 човечки особини кои најверојатно се генетски
Следна објаваЗошто една ноздрва секогаш се „затнува“ кога сме настинати? Eве го одговорот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име