Дома Нега и убавина Домашна маска за лице: Направена од квасец, лесно и брзо ги отстранува...

Домашна маска за лице: Направена од квасец, лесно и брзо ги отстранува акните и несовршеностите

756
0

Зарем досега не верувавте во начините на лекување на вашата баба? Време е тоа да се промени! Можеби не функционираат сите рецепти, но маската за акни од квасец е навистина ефикасна.

Маска од квасец за акни – многу едноставен рецепт:

Како да подготвите маска од квасец: помешајте четвртина коцка свеж квасец со малку топло млеко.

Во зависност од типот на вашата кожа, можете да додадете капка маслиново масло (ако кожата ви е сува) или сок од лимон (ако се борите со промена на бојата) на овој основен рецепт.

Маска со квасец против акни се нанесува во дебел слој на лицето и другите патолошки зафатени места (гноен егзема на деколтето, грбот) и по дваесет минути се исплакнува со топла вода. Ќе видите и самите дека ваквата смеса видно ги смирува иритациите и воспаленијата, малку ги суши лезиите, ја чисти од нечистотии, ја омекнува и измазнува кожата. Ефектот ќе го забележите ако го користите неколку пати неделно.

Маска од квасец: зошто делува?

Бидејќи квасецот е непроценливо богатство на витамини и елементи во трагови. Највредни за кожата се витамините Б кои се наоѓаат во квасецот, освен тоа, содржат протеини, калциум, железо, селен, хром, нуклеински киселини и јаглехидрати.

Големата предност на домашната маска од квасец е тоа што не предизвикува алергии и е … речиси бесплатна! Овие две карактеристики го разликуваат од лекови од аптека. Сепак, има недостаток – не е пријатен мирис кој се задржува на кожата долго време.

Маската бара свежа состојка. Па, како да купите квасец?

Па, квасецот треба да биде малку влажен и да има сивкаста боја и специфичен мирис. Белата обвивка на површината не значи дека квасецот нараснал. Расипан квасец затоа што е мек, леплив и има лош мирис.

Маската од пивски квасец има слично дејство на кожата како што беше споменато погоре – се препорачува и за акни.

Маска од квасец и мед:како да се подготви

Измешајте четири лажици пивски квасец со две лажици мед и додадете доволно вода за да направите густа паста. Исплакнете со топла вода 15 минути по нанесувањето.

Претходна објаваЗошто се чешаме? Постојат четири типа на чешање
Следна објаваОсум причини зошто треба да јадете јаболка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име