Дома Your Chef Домашен посен сутлијаш: Го пробавме и гарантираме, нема да ја почувствувате разликата!...

Домашен посен сутлијаш: Го пробавме и гарантираме, нема да ја почувствувате разликата! (РЕЦЕПТ)

660
0

Домашен посен сутлијаш: Го пробавме и гарантираме, нема да ја почувствувате разликата! (РЕЦЕПТ)

Сутлијаш дефинитивно е меѓу првите на листата на омилени слатки на нашите простори.

Пити со полнеж од ориз (посно)

Но , бидејќи се прави од ориз и млеко, постите го избегнуваат овој деликатес за време на постот.

Затоа пробавме посна верзија и со задоволство можеме да ја споделиме со вас – вкусна е!

Состојки: 200 гр ориз , 200 мл млеко од соја со вкус на ванила , кесичка ванилин шеќер, шеќер по вкус.

Подготовка: Сварете го оризот, а потоа исплакнете и исцедете го. Додадете го млекото од соја и оставете сè заедно да се вари кратко време. Додадете ванилин шеќер и засладете го кристалот со шеќер по вкус.

Кога малку ќе се олади, истурете го во чинии за сервирање, додадете цимет по желба , а можете да додадете и чајни колачиња. Уживајте!

Претходна објаваКои симптоми укажуваат на тоа дека влегувате во менопауза
Следна објаваСОВЕТ: 5 пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име