Дома Uncategorized @mk Доколку ја забележите оваа ПРОМЕНА на вашите очни капаци, веднаш посетете ЛЕКАР

Доколку ја забележите оваа ПРОМЕНА на вашите очни капаци, веднаш посетете ЛЕКАР

443
0

Доколку ја забележите оваа ПРОМЕНА на вашите очни капаци, веднаш посетете ЛЕКАР

Верувале или не, но ретко кој обрнува внимание на овој детал кој може да биде алармантен и опасен.

Одржувањето на вашето срце здраво е исто толку важно како и вниманието на знаците кои може да сугерираат дека не е во добра форма.

Иако најпрво може да помислите на очигледните знаци како болка во градите, болка во рацете или ладна пот, постојат некои физички знаци кои укажуваат на тоа дека вашето срце може да биде во лоша состојба.

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), вашето срце може да биде изложено на ризик ако ги забележите следните знаци на вашата кожа – имено, жолти израстоци на кожата наречени „ксантоми“, што може да биде знак дека имате висок холестерол.

Редовни пребарувања

ЦДЦ предупредува дека одржувањето на низок ЛДЛ холестерол под контрола е важен чекор во одржувањето на здравјето на срцето, особено во намалувањето на ризикот од срцев удар.

За жал, високото ниво на ЛДЛ холестерол, кој е „лош холестерол“, често доаѓа без никакви симптоми и треба да се регулира со редовни тестови на крвта.

Сепак, ЦДЦ предупредува дека физичките знаци на висок холестерол може да се појават на телото во некои случаи.

Некои луѓе може да развијат жолтеникави израстоци на телото, познати како „ксантоми“, што може да укажува на високо ниво на холестерол во крвта.

Што точно се ксантоми?

Според болницата Маунт Синај, ксантомите се вообичаени, особено кај постарите лица и луѓето со високо ниво на липиди (масти) во крвта.

Предупредувачки знаци на депресија: Овие седум најрани симптоми укажуваат на тоа

Тие се разликуваат по големина. Некои се многу мали. Другите се поголеми од 7,5 сантиметри во дијаметар. Тие можат да се појават каде било на телото. Но, најчесто се забележуваат на лактите, зглобовите, тетивите, колената, рацете, стапалата или задникот.

Ксантомите може да бидат знак за медицинска состојба која вклучува зголемување на липидите во крвта. Таквите услови вклучуваат:

  • Одредени видови на рак
  • Дијабетес
  • Високо ниво на холестерол во крвта
  • Метаболички нарушувања
  • Лузни на црниот дроб поради блокирани жолчни канали
  • Воспаление и отекување на панкреасот
  • Неактивна тироидна жлезда (хипотироидизам)

Симптоми

Ксантома изгледа како жолта или портокалова испакнатина. Може да има неколку поединци или да формираат кластери, групи.

Третман

Ако имате болест која предизвикува зголемување на липидите во крвта, лекувањето на оваа состојба може да помогне да се намали развојот на ксантоми.

Ако израстокот ви пречи, вашиот лекар може да го отстрани со операција или ласер. Сепак, ксантомите може да се вратат по операцијата!

Претходна објаваПредупредувачки знаци на депресија: Овие седум најрани симптоми укажуваат на тоа
Следна објаваЕдна година секое утро пиелa вода со мед и лимон. Еве што се случи после тоа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име