Дома Health Доколку го забележите овој СИМПТОМ додека лежите на грб, вашето срце НЕ...

Доколку го забележите овој СИМПТОМ додека лежите на грб, вашето срце НЕ РАБОТИ ДОБРО

695
0

Доколку го забележите овој СИМПТОМ додека лежите на грб, вашето срце НЕ РАБОТИ ДОБРО

Доколку го забележите овој симптом кај себе, важно е да разговарате со вашиот лекар што е можно поскоро и да ги преземете неопходните чекори за да го подобрите здравјето на вашето срце .

Иако срцевата слабост е релативно честа болест, многу луѓе не знаат кои се нејзините симптоми. Еден од нив е особено индикативен и не треба да се игнорира. Тоа е отежнато дишење додека лежите, познато и како ортопнеја.

„Во нормални околности, кога ќе легнете, крвта непречено ќе патува до вашите екстремитети и ќе се врати во срцето, но ако имате срцева слабост, срцето не може да се справи со зголеменото количество крв. Тоа доведува до таложење на течност во белите дробови и, следствено, до отежнато дишење“, објасни експерт за оваа болест од Универзитетот во Мичиген.

Симптом што го доживуваат 70% од жените пред срцев удар


Доколку го забележите овој симптом кај себе, важно е да разговарате со вашиот лекар што е можно поскоро и да ги преземете неопходните чекори за да го подобрите здравјето на вашето срце.

Други потенцијални симптоми на срцева слабост на кои исто така треба да внимавате се:

Диспнеа (отежнато дишење); Прекумерен замор; Послаби физички перформанси; Оток на долните екстремитети.

Поретки симптоми на оваа болест се:

Тешка ноќна кашлица; Ненадеен пад на концентрацијата; Звук од дишење; Нагло зголемување на телесната тежина (повеќе од 2 кг неделно).

Претходна објаваДневен хороскоп за 24 јануари: Раковите очекуваат изненадување од партнерот, Скорпиите може да добијат прилив на пари
Следна објаваРецепт за ТУРСКИ ТОПЧИЊА кои воодушевуваат со неверојатна арома

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име