Дома Health Доколку ги забележите овие промени, веднаш посетете лекар: Укажува на згрутчување на...

Доколку ги забележите овие промени, веднаш посетете лекар: Укажува на згрутчување на крвта

581
0

Доколку ги забележите овие промени, веднаш посетете лекар: Укажува на згрутчување на крвта

Тромбозата е сериозен здравствен проблем кој може да има големи последици за организмот.

Ако забележите какви било промени, задолжително контактирајте го вашиот лекар. Згрутчувањето на крвта може да биде опасно, па затоа е важно да ги препознаете навреме.

Во одредени ситуации, доколку забележите згрутчување на крвта, треба да се јавите кај вашиот лекар што е можно поскоро бидејќи не сте примиле третман.

Овие симптоми се знак дека е време да се јавите на лекар:

Кога се формира згрутчување на крвта во рацете и нозете, длабоко под кожата, тоа се нарекува длабока венска тромбоза. Ова е опасно бидејќи згрутчувањето може да патува од срцето до белите дробови. Длабока венска тромбоза може да се појави ако не сте мрдале долго време, пишува Стил.

Ова се предупредувачките симптоми:

Оток- Ова може да се случи на истото место каде што се појавил згрутчувањето или на целата нога или рака.

Промена на боја- Може да забележите дека вашите раце или стапала имаат црвена или сина боја.

Болка – Како што состојбата се влошува, ќе чувствувате поголема болка. Чувството може да варира од досадна до интензивна болка.

Многу СЕРИОЗЕН симптом воопшто не е БОЛЕН: Првата ИНДИКАЦИЈА за мозочен удар се чувствува ВЕДНАШ

Тешко дишење- Ако тоа се случи, тоа може да значи дека згрутчувањето се преселило од раката или ногата во белите дробови. Може да се појави и силна кашлица или кашлање крв.

Грчеви во потколеницата- Ова чувство се јавува доколку има згрутчување на ногата.

Кога ќе се најде згрутчување на крвта во близина на срцето, се јавуваат следниве симптоми:

Тешка болка во рацете и градите

Потење

Тешкотии со дишењето

Тешкотии со дишењето и потење се јавуваат и кога ќе се најде згрутчување на крвта во близина на белите дробови, што се нарекува белодробна емболија. Покрај тоа, ова може да биде и аларм:

Тешка болка во белите дробови

Кашлица

Вртоглавица

За жал, згрутчувањето на крвта може да патува и до мозокот и да предизвика мозочен удар. Внимавајте на овие симптоми:тешкотии и слабост во видот и говорот.

Претходна објаваМногу СЕРИОЗЕН симптом воопшто не е БОЛЕН: Првата ИНДИКАЦИЈА за мозочен удар се чувствува ВЕДНАШ
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 15 МАЈ! Девиците во неповолна љубовна положба, но затоа на ОВОЈ ЗНАК ќе му цветаат рози!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име