Дома Здравје Дознајте зошто никогаш не треба да прескокнувате оброци…

Дознајте зошто никогаш не треба да прескокнувате оброци…

149
0

Голем број луѓе се обидуваат да ги прескокнат оброците за брзо да изгубат вишок килограми. Некои луѓе гладуваат неколку дена до вечерата. Најчесто прескокнат оброк е појадок.

Прескокнување оброци

Кога прескокнувате само еден оброк, нивото на шеќер почнува да опаѓа. Шеќерот е гориво за вашето тело и ако вашето тело не циркулира во соодветно количество, секој орган во телото почнува да страда. Почнувате да се чувствувате уморни и слаби.

Без соодветен внес на калории, вашето тело влегува во фаза на задржување на калориите за да ја задржи енергијата. Вашиот метаболизам почнува да се забавува, така што храната што на крајот ќе ја проголтате во вашето тело нема да ја консумира и распаѓа правилно.

Вашиот мозок исто така страда. Без соодветен внес на хранливи материи, вашите интелектуални и емоционални способности ослабуваат. Вашата концентрација почнува да опаѓа, станувате раздразливи и често го менувате расположението.

Бавен метаболизам

Откако ќе јадете нешто, вашето тело почнува да чувствува олеснување, но само за кратко време. Ако продолжите да ги прескокнувате оброците, вашето тело ќе започне да ги користи мускулите како гориво. Вашиот метаболизам станува уште послаб и ја губите силата.

Прескокнувањето оброци не само што штетно влијае на вашето тело, туку ви го отежнува слабеењето. Вашиот метаболизам станува побавен и ќе ви биде тешко да го контролирате чувството на глад. Ова обично завршува дека не можете да одолеете на висококалорична храна.

Претходна објаваНаправете совршено тесто за пица, секогаш може да биде подобро
Следна објаваДали ви треба енергија? Еве што ја зголемува…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име