Дома Здравје Дознајте дали настинката може да ве заштити од Ковид

Дознајте дали настинката може да ве заштити од Ковид

465
0

Еве како вашата настинка може да ве заштити од Ковид.

Неодамна сте настинале? Тоа може да ви направи помала веројатност да се заразите со Ковид.

Да се ​​биде заразен со обична настинка ќе предизвика одговор на Т-клетките во телото. Т-клетките се вид на бели крвни зрнца кои се специјализирани за следење на клетките инфицирани со вирус и нивно убивање.

Сега, новото истражување разгледа што се случува кога некое лице е изложено на вирусот Ковид-19 кога веќе има високи нивоа на претходно постоечки Т-клетки во телото поради борбата против други инфекции, како настинката.

Според истражувањето на Империал колеџ во Лондон , оние со поголем број на Т-клетки може да имаат помала веројатност да заразат коронавирус.

Т-клетките се суштински дел од имунолошкиот систем и ова откритие може да помогне да се обезбеди план за идните вакцини.

Научниците предупредија дека никој не треба да се потпира на настинката само за да се заштити од заразување со коронавирус.

Д-р Рија Кунду, од Националниот институт за срце и бели дробови на Империјал, рече: „Да се ​​биде изложен на вирусот САРС-КоВ-2 не секогаш резултира со инфекција, а ние сакавме да разбереме зошто.

„Откривме дека високите нивоа на веќе постоечки Т-клетки, создадени од телото кога се инфицирани со други човечки коронавируси како обичната настинка, можат да заштитат од инфекција со Ковид-19.

„Иако ова е важно откритие, тоа е само една форма на заштита и би истакнал дека никој не треба да се потпира само на ова.

Студијата беше спроведена во септември 2020 година, кога повеќето луѓе не беа заразени со вирусот.

Користеше 52 луѓе кои живееле со некој што се заразил со вирусот. Тие 52 лица потоа беа следени за да се види кој ќе ја развие оваа состојба.

Примероците на крв беа земени од испитаниците во рок од шест дена по изложувањето, за истражувачите да можат да го анализираат нивото на веќе постоечки Т-клетки предизвикани од претходните инфекции на настинка.

Интересно е што 26 луѓе завршија со Ковид, додека другата половина не.

Втората половина имаше значително повисоки нивоа на Т-клетки, што им овозможи на научниците да дојдат до заклучоците во студијата, која е рецензирана од колеги.

„Овие Т-клетки обезбедуваат заштита напаѓајќи ги протеините во протеинот на вирусот.

Значи, ако сте имале обична настинка, можеби ќе имате некаква заштита, но сепак треба да внимавате и да се чувате.

Претходна објаваШто е чиста исхрана?
Следна објаваВргањ, крал на печурките

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име