Дома Здравје Доволна е само една кафена лажичка секој ден: Пет намирници кои докажано...

Доволна е само една кафена лажичка секој ден: Пет намирници кои докажано ги топат мастите додека трепнете

590
0


Веќе имате се што ви треба во кујната
Постојат неколку трикови кои можат да го забрзаат слабеењето и да ви помогнат во процесот на слабеење , а не се премногу комплицирани…

Една кафена лажичка ѓумбир

Ѓумбирот е вистинска суперхрана која треба да се додаде во вашата секојдневна исхрана. Овој зачин има термогено дејство на телото што го поттикнува варењето на таков начин што ќе согорите дополнителни калории. Можете да уживате во чај од ѓумбир или да додадете една лажичка ѓумбир во прав или паста во вашите дневни оброци.

Една лажица ленено семе

Високата содржина на влакна со кои се богати семките од лен не прави сити неколку часа. Тие исто така помагаат во започнување на метаболизмот, го подобруваат варењето и го регулираат цревата. И сите овие фактори се поврзани со губење на тежината. Најдобриот дел е што семето од лен може да се додадат во секое јадење бидејќи имаат благ вкус.


Една лажица чиа семе

Сите знаеме колку влакната се важни за нашето тело. Дали знаевте дека две супени лажици чиа можат да обезбедат 40 отсто од дневниот внес на влакна? За неупатените долго не држат сити, го активираат метаболизмот и ги регулираат цревата. Семките се исто така богати со протеини кои повторно помагаат во слабеењето со тоа што ве одржува сити.

Една или две лажички зелен чај

Многумина од нас знаат дека зелениот чај е одлично средство за слабеење, но многумина едвај го пијат поради недостаток на навика. Полн е со хранливи материи и антиоксиданси кои ќе го подобрат вашето здравје и ќе ви помогнат да се ослободите од дополнителните наталожени масти. Треба да консумирате најмалку една шолја чај за подобро здравје и одржливо губење на тежината.


Една кафена лажичка куркума

Исто како ѓумбирот, куркумата има и термогени својства, ја зголемува телесната температура и го забрзува метаболизмот. А побрз метаболизам значи побрзо мобилизирање на маснотиите кои се насобрале во телото во вид на наслаги. Куркумата го спречува и таложењето на оваа маст. Можете да го додадете во неколку оброци во текот на денот или едноставно да го растворите во чаша вода и да го испиете, со додавање на лимон и малку мед.

Претходна објаваЕдна студија вели дека галењето куче е добро за вашиот мозок, еве зошто…
Следна објаваНајчести промени на дојките кои може да укажуваат на болест

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име