Дома Health Добро погледнете ги вашите усни

Добро погледнете ги вашите усни

550
0

Добро погледнете ги вашите усни

Промената на бојата на усните може да укаже на некои здравствени состојби, предупредуваат лекарите.

Нашата кожа е направена од многу слоеви, но усните се направени само од три, што ја прави тенка и особено чувствителна. Бојата на кожата исто така игра важна улога во тоа како изгледаат усните. Колку е посветла кожата, толку полесни ќе бидат усните.

Постојат различни причини зошто бојата на усните се менува, а некои од нив се:

Слаб проток на кислород- поради слаб проток на кислород, бојата на усните се менува. Оваа состојба се нарекува цијаноза. Тоа се случува кога нивоата на заситеност со кислород паѓаат под 85 проценти или ако имате ниски нивоа на хемоглобин.

Анемија- усните стануваат бледи или бели ако страдате од анемија. Тоа е предизвикано од исхрана со ниска содржина на железо, недостаток на витамин Б-12, тешки периоди и цревни крварења.

Пушење – оваа лоша навика предизвикува црни усни поради силната пигментација на остатоците од пепел од цигари. Друга причина е Адисоновата болест, која се јавува кога надбубрежната жлезда не произведува доволно кортизол.

Висока изложеност на сонце – во овој случај на усните се појавуваат дамки, со различна боја од светло до темно кафена. Сепак, важно е да ги проверите сите нови дамки на усните бидејќи дури и ракот на кожата може да изгледа како безопасна точка предизвикана од сонцето.

Јулијана ја делеле МИНУТИ до СМРТ

Што предизвикува цијаноза?

Најчести причини за цијаноза се срцева слабост, пулмонален емфизем, спастичен бронхитис, бронхијална астма, пулмонален едем, престој на голема надморска височина, стеноза или опструкција на големи пулмонални бронхии, метхемоглобинемија, вродени срцеви мани.

Третман на обоени усни

Промените на бојата на усните може да се третираат на следниве начини:

ласерска терапија,

лековуима,

терапија со импулсна светлина,

криотерапија,

хируршки.

Како да се спречи промена на бојата?

Во зависност од причината за промена на бојата на усните, можете да преземете голем број превентивни мерки, како што се:

престани да пушиш

ограничете ја изложеноста на сонце, секогаш носете крема за сончање дури и ако не излегувате надвор,

носете капа или капа кога сте на отворено.

Претходна објаваЈулијана ја делеле МИНУТИ до СМРТ
Следна објаваАко имате БОЛКИ во нозете, веднаш одете на ЛЕКАР

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име