Дома Родители и деца Добри вести за бабите и дедовците: грижата за внуците им помага да...

Добри вести за бабите и дедовците: грижата за внуците им помага да живеат подолго

378
0

Науката покажува дека бабите и дедовците кои често се грижат за своите внуци живеат во просек пет години подолго од другите

Веројатно е долга недела зад вас, особено ако сте родител. Сакате да се одморите за време на викендот, но во исто време не сакате да ги оптоварувате вашите родители или родителите на вашиот партнер барајќи од нив да чуваат деца. Сепак, шансите се дека не им пречи тоа затоа што ги обожаваат своите внуци.

Но, постои уште една добра причина зошто „службата на баба и дедо“ е толку добра. Имено, науката покажува дека бабите и дедовците кои се грижат за своите внуци живеат во просек пет години подолго .


Безбедно пристаниште: бабите и дедовците им помагаат на децата да пораснат во посреќни луѓе, но и им помагаат да се справат со траумата
Според студијата објавена во списанието Evolution and Human Behavior , бабите и дедовците кои се грижат за деца или обезбедуваат одредено ниво на грижа за нивните внуци имале помал ризик од смрт во период од 20 години отколку постарите возрасни кои не ја преземале таа улога. Ова е според податоците анализирани од Берлинската студија за стареење , која ги следела здравствените резултати на повеќе од 500 луѓе на возраст од 70 и повеќе години.

Зошто чувањето деца има такви здравствени придобивки за бабите и дедовците?

Др. Ронан Фактора од Клиниката во Кливленд вели дека тоа е затоа што, како што луѓето стареат, тие сакаат да останат физички активни, социјално ангажирани и когнитивно стимулирани , и сите овие работи им овозможуваат добро да стареат.

Ова не е првата врска помеѓу грижата за децата и долговечноста меѓу бабите и дедовците: истражувачите зад студијата од 2016 година објавена во Еволуција и човечко однесување дојдоа до сличен заклучок откако ги анализираа претходните податоци од Берлинската студија за стареење. Според таа студија, бабите и дедовците кои се грижеле за своите внуци живееле во просек пет години подолго од оние кои не се грижеле за своите внуци .

Здравствените придобивки од чувањето деца не се однесуваат само на бабите и дедовците
Студијата објавена во Evolution and Human Behavior , исто така, покажа дека постарите луѓе кои помагале да се грижат за децата кои не се поврзани со нив, исто така, живеат малку подолго. Истото важи и за луѓето без деца: според истражувачите, возрасните без деца кои обезбедувале грижа за децата живееле во просек три години подолго.
Иако чувањето деца очигледно има важни животни и здравствени придобивки , тоа не значи дека треба да ги предадеме нашите деца на баби и дедовци со полно работно време. Умерената грижа секако има свои предности, но претходните студии открија дека неформалните старатели можат да почувствуваат физички и ментален стрес поради прекумерна вклученост . За возврат, тие доживуваат негативни здравствени исходи – особено ако старателот има историја на депресија или анксиозност.

Со други зборови, клучот е (како и секогаш) во постигнувањето на вистинската рамнотежа . Како што вели Ралф Хертвиг, автор на студијата од 2016 година: „Помагањето на бебиситерките не треба погрешно да се сфати како лек за подолг живот“.

Претходна објаваКога се чувствувате вознемирени, не кажувајте дека сè ќе биде добро, наместо тоа направете го ова
Следна објаваСите придобивки од чајот од магдонос

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име