Дома Здравје Добар имунитет, челични нерви: 7 причини зошто треба да јадеме јаболка секој...

Добар имунитет, челични нерви: 7 причини зошто треба да јадеме јаболка секој ден

225
0


Без разлика дали станува збор за здравје или убав изглед, јаболката се пожелни секој ден во чинија (или во чаша), особено ако се домашни, без штетни хемикалии …

Иако едно јаболко на ден нема да ги избрка сите болести, здравата навика да јадете јаболка е добро да се стекне, велат експертите. Особено ако имате на располагање овошје за кое го знаете потеклото и можете да бидете сигурни дека не е полно со хемија. Ако имате можност да набавите здрави јаболка, набавете го има повеќе од доволно причини.

Исечете ги во сад со житарки за појадок, изрендајте ги во салата со целер и јогурт или комбинирајте ги со здрав путер од ореви и послужете ги наместо колачи – во секој случај, кога станува збор за здрави и фини рецепти со јаболка, не недостасува на инспирација нели?

Ја продолжуваат ситоста…

„Далеку од очите, далеку од срцето“ важи и за слатки, закуски и други желби што се штетни за здравјето. Значи, ако вашата резолуција е да ги исфрлите нездравите шеќери кои се претвораат во мрсни наслаги, заменете ги слатките со јаболка.Ставете ги на видливо место, или дома или на работа – и вашето тело ќе биде благодарно затоа што ќе го нахраните со влакна и ќе го снабдувате со вода. Јаболката ја продолжува ситоста и ја намалува желбата за висококалорична храна. Покрај тоа, забите ќе бидат поубави и поздрави.

Смируваат и релаксираат…

Кверцетинот е моќен природен антиоксиданс од групата на биофлавоноиди, а покрај храната како што се кромид и лук, го има и во јаболката. Овој сојузник на добро здравје, кој ги неутрализира слободните радикали, има и заштитен ефект врз нервниот систем бидејќи ја смирува напнатоста, а според истражувањата, може да помогне против страв и вознемиреност.

Силен имунитет…

Добриот имунитет е првата линија на одбрана од болести, а во времето на пандемијата стана поважен од кога било. Јаболката повторно го зајакнува имунитетот благодарение на кверцетинот. За да ги искористите сите потенцијални придобивки, не лупете ја кората, секако ако е проверена, домашни јаболка. Покрај зајакнување на имунолошкиот систем, овој антиоксиданс работи и против воспаление.

Го штитат срцето и крвните садови…

Јаболките се многу пожелни на менито за кардиоваскуларно здравје. Бројни студии покажуваат дека едно јаболко на ден го намалува ризикот од кардиоваскуларни и срцеви заболувања, но и ризик од згрутчување и мозочен удар. Флавоноидите во јаболката се поврзани со дури 20% помал ризик од мозочен удар. Благодарение на влакната, јаболката е одлична храна за намалување на лошиот холестерол , што е дополнителен плус за здравјето на срцето.

Цревна рамнотежа…

Здравјето на дебелото црево е клучно за целокупната состојба на телото. Ако имате проблеми со болка во стомакот, надуеност или запек, проверете дали причината е можеби во цревата. За среќа, јаболката содржи пектин , корисен пробиотик кој е исклучително корисен за здраво варење.

За здрави бели дробови…

Јаболката исто така помага во борбата против ракот. Особено се препорачуваат за пушачи, како превенција од рак на белите дробови . Фитохемикалиите и влакната кај јаболката имаат антиоксидативно дејство кое исто така има заштитен ефект од астма.

Бранат од дијабетес…

Само јадење неколку јаболка неделно може да го намали ризикот од дијабетес тип 2. Истражувањата покажаа дека оние кои јадат јаболка секој ден го намалуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2 за 28 проценти во споредба со оние што ги прескокнале.

Претходна објаваНаправете го тоа сами: Совршено негувани и лакирани нокти, како од салон, во само 5 чекори!
Следна објаваВи кажуваме совети како да се претворите во утрински тип на личност…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име