Дома Здравје Дијабетес кај жени – ова се 8 најчести симптоми

Дијабетес кај жени – ова се 8 најчести симптоми

221
0

Раната дијагноза на дијабетес може да спречи трајно оштетување на бубрезите и нервите. Сепак, експертите предупредуваат дека има многу недијагностицирани пациенти со дијабетес кои имаат симптоми, но не се свесни за причината.

Жените кои немаат проблеми со тежината, не се во менопауза и немаат генетски фактори за развој на дијабетес, сепак треба да го известат својот лекар за појавата на некои од симптомите.

Некои од вообичаените симптоми на дијабетес кај жените се:

Чести инфекции на уринарниот тракт

Можеби сте склони кон уринарни и други вагинални инфекции, меѓутоа, ако забележите дека одеднаш се влошуваат, тоа може да биде знак на пред-дијабетес. Токму поради високото ниво на шеќер, овие инфекции стануваат почести, најчесто габични.

Постојана жед

Кога нивото на шеќер во крвта е високо, количината на натриум во крвта паѓа. Имено, натриумот му помага на организмот да задржи вода, па падот на натриум може да ја зголеми жедта. Зголемениот внес на вода само привремено ќе го реши проблемот, па ако сте повеќе жедни од порано и да пиете иста количина вода, ова може да биде предупредувачки знак.

Искривена визија

Гликозата во крвта може да влезе во леќата на окото и да го наруши видот. Храна како овошје и леб има тенденција да го зголеми шеќерот во крвта кај дијабетичарите. Ако забележите дека видот е чуден откако сте ја јаделе оваа храна, ова е уште еден знак за предупредување.

Чести посети на тоалетот

Бидејќи високиот шеќер во крвта предизвикува пад на натриум во крвта, телото ќе се бори да остане хидрирано дури и ако пиете многу вода. Наместо да ја чувате таа вода, на крајот ќе мора постојано да одите во тоалет.

Конфузија

Дехидрацијата може да доведе до конфузија или конфузија. Најновите истражувања од Харвард покажуваат дека високиот шеќер во крвта може да предизвика и недостаток на васкуларна флексибилност во вашиот мозок, што го намалува кислородот до мозокот, промовира воспаление и може да доведе до чувство на конфузија.

Чест замор

Честиот замор е друга последица на недоволната хидратација на телото. Имено, телото се бори да ја надмине зголемената гликоза во крвта, а тоа може да резултира со сериозно исцрпување. Истражувањата исто така покажаа дека проблемите поврзани со спиењето се почести кај дијабетичарите.

Честа глад

Дијабетесот ја ограничува способноста на вашето тело правилно да преместува шеќер од крвотокот во неговите клетки, каде што се чува и се користи за енергија. Бидејќи телото не добива доволно енергија, пациентите со дијабетес можат да доживеат неверојатен глад.

Бавно заздравување на раните

Лице кое долго време има висок шеќер во крвта може да има проблеми со заздравување на раните. Дијабетесот може да го намали протокот на крв во вашите екстремитети, што може да го забави процесот.

Претходна објаваЗагатка: Едноставна задача за основно училиште им пречеше на многумина, обидете се сами да ја решите!
Следна објаваСо овие 7 трикови ќе се будите свежи секое утро

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име