Дома Health Дијабетес, болна тироидна жлезда, мозочен удар… Еве што кажува вашето лице за...

Дијабетес, болна тироидна жлезда, мозочен удар… Еве што кажува вашето лице за вашето здравје

768
0

Дијабетес, болна тироидна жлезда, мозочен удар… Еве што кажува вашето лице за вашето здравје

Експертите објаснуваат како нашето лице може да открие многу за нашето здравје, меѓу другото и да укаже на одредени здравствени проблеми.

Осип на лицето
Повеќето исипи не се сериозни и исчезнуваат сами од себе, но еден од нив, оној што ги покрива двата образи во форма на пеперутка, може да биде знак за лупус. Тоа е хронична автоимуна болест која предизвикува вашиот имунолошки систем да ги напаѓа сопствените ткива и органи. Може да имате и треска, болни и вкочанети зглобови и прсти кои стануваат сини на студ. Посетете го вашиот лекар ако имате необјаснет осип, особено ако доаѓа со други сомнителни симптоми.

Жолта кожа и белки од очите
Иако кожата на лицето може да се појави жолта после јадење одредена храна, доколку е придружена со жолти белки на очите, најчесто е знак за жолтица.

Жолтицата е честа и главно безопасна кај бебињата родени пред 38-та недела, бидејќи нивните црн дроб не се доволно зрели за да работат како што треба. Меѓутоа, кај возрасните, жолтицата може да значи посериозни здравствени состојби како што се вирусни инфекции (хепатитис, мононуклеоза), проблеми со црниот дроб, жолчниот меур или панкреасот, како и прекумерно консумирање алкохол.

Сува, ронлива кожа на лицето
Иако сувата кожа на лицето обично е јасен знак за дехидрација, таа може да открие и многу посериозни здравствени состојби како што се неактивна тироидна жлезда, псоријаза или дијабетес.

Други симптоми кои може да укажуваат на истите проблеми се зголемена жед, често мокрење, заматен вид и постојано чувство на студ или замор.

Лажичка мед пред спиење е одлична за здравјето!

Зголемена коса на лицето
Иако влакнеста зависи од гените или често е резултат на стареење, лекарите предупредуваат дека кај помладите жени влакната на лицето може да бидат знак за синдром на полицистични јајници, состојба која може да го отежне зачнувањето.

Жолти точки на очните капаци
Жолтите точки на очните капаци или таканаречената ксантелазма се бенигни кожни формации кои се појавуваат како резултат на локално таложење на липопротеини и може да откријат зголемен ризик за развој на срцеви заболувања .
Една неодамнешна студија покажа дека луѓето кои ги имаат овие жолти израстоци на очните капаци често имаат и зголемено ниво на холестерол, што е опасно за здравјето на срцето.

Темни кругови
Просторот под вашите очи може да се пополни со течност, што може да направи да изгледаат подуени.

Топлото, влажно време може да го натера вашето тело да задржува повеќе вода, како и недостатокот на сон , премногу солена храна, нарушувања на тироидната жлезда или одредени хормонални промени.

Темните кругови се појавуваат почесто како што стареете, бидејќи мускулите кои ги поддржуваат очните капаци слабеат. Ако очите ви се црвени и чешаат, тоа може да биде инфекција или алергиска реакција .

Асиметрија на лицето
Асиметријата на лицето може да биде еден од првите симптоми на мозочен удар.

Лекарите забележуваат и дека освен асиметрија, може да се јават и проблеми со говорот, како и вкочанетост на едната страна од лицето.

Извор:N1.hr

Претходна објаваВиенски десерт: Фантастична комбинација од чоколадо, ореви и кокос
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК, 21 ФЕВРУАРИ! Следат добри љубовни можности за Девиците, напредок во кариерата за Стрелците!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име