Дома World destinations Дестинации што треба да ги имате на ум: Три европски земји кои...

Дестинации што треба да ги имате на ум: Три европски земји кои вреди да се посетат

342
0

Дестинации што треба да ги имате на ум: Три европски земји кои вреди да се посетат

Ќе ве остават без здив

Европа можеби е популарна, но сепак е полна со неистражени агли, т.е. цели земји кои ретко се посетени од туристи, нации кои или само добиваат привлечност како дестинации или отсекогаш некако успевале да се протнат под радарот.


Луксембург

Луксембург им нуди на туристите богата историја и живописни пејзажи. Во Луксембург има повеќе од 100 знаменитости кои се отворени за посетители. Еден од главните туристички центри на Луксембург е градот Вианден, музејот на Виктор Иго кој ги содржи личните работи и книгите на големиот писател. Можете да го посетите и Националниот парк Луксембург – Од Сур, каде што можете да уживате во спортови на вода.

Градот кој ја носи титулата најсмрдлив град во Европа

Словачка

Можете ли да наведете барем една туристичка агенција која ви предложи да ја посетите Словачка? Најверојатно не. Иако Словачка е мала земја, има неверојатно долга историја и фасцинантно културно наследство. Словачка може да се пофали со средновековни замоци, 9 национални паркови (националниот парк Татра е најголем), стотина пештери (од кои 15 се отворени за посетители) и бројни реки и езера. Земјата има и некои од најдобрите бањи и скијачки центри во светот.

Латвија

Латвија не е толку популарна земја како Франција или Шпанија, но е богата со своите богатства. Овде можете да го посетите живиот град Рига, малите рибарски села, старите замоци, палатите, спектакуларните прекрасни паркови и плажите на скриените реки. За оние кои сакаат да лежат на плажа и да пливаат, има и големи плажи за капење, а бидејќи нема многу туристи, водата е секогаш чиста. Латвија е многу популарна меѓу љубителите на природата и набљудувачите на птици. Но, можеби најубавото нешто во оваа земја – неверојатни видови цвеќиња

Претходна објаваПИЈАЛОК КОЈ ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД ТРОМБОТ Безбеден е и корисен и оди директно во крвотокот
Следна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП Овен вознемирен од лоши вести, неочекувана ситуација ќе им го расипе одморот на водолиите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име