Дома Care and beauty Десет намирници за блескав тен

Десет намирници за блескав тен

242
0

Десет намирници за блескав тен

Сите сакаме да имаме бела и совршено блескава кожа. За да го постигнеме тоа, ставаме различни креми и маски на лицето, правиме пилинг и користиме други методи за да успееме во тоа. Сепак, здравиот начин на живот е еден од основните „лекови“ за бела и сјајна кожа.

Морков

Богати со витамин Ц и каротин, морковите се меѓу најдобрите зеленчуци кои имаат многу придобивки за кожата и косата. За да добиете беспрекорна убавина, јадете моркови или пијте редовно сок од морков.

Папаја

Покрај тоа што е богата со витамин Ц, папајата содржи и витамин А, Е и антиоксиданси кои ја избелуваат кожата, ги отстрануваат флеките и акните. Можете да го користите како маска за лице или како пилинг. Папаја исто така го чисти системот и промовира редовни менструални циклуси.

Домат

Свеж црвен и сочен зеленчук е богат извор на ликопен. Покрај тоа што храната со домати е добра за вашата кожа, таа помага и при слабеење и спречува форми на рак.

Киви

Цитрусите се богат извор на витамин Ц кој ви помага да добиете бела кожа. Можете да јадете свежо киви, па дури и да го нанесете овошјето на темни дамки и лузни за да добиете беспрекорна убавина.

Цвекло

Овој црвен зеленчук е богат со железо и витамини кои ги чистат порите на кожата, го зголемуваат протокот на крв и помагаат да се добие розев сјај на образите. Пијте по една чаша сок од цвекло секој ден.

Сите тајни на слабите луѓе

Зелен лиснат зеленчук

Зелениот зеленчук не е добар само за кожата, туку и за целиот организам. Богат со витамини, минерали и хранливи материи, зелениот лиснат зеленчук како спанаќот е многу здрав.

Јагоди

Сочното јужно овошје е богат извор на витамин Ц. За да имате блескава и бела кожа, јадете ги.

Чај

Зелениот чај е еден од билните пијалоци кои можат да бидат навистина добри за кожата. Лекува изгореници, ја омекнува кожата и ги осветлува темните лузни и флеки.

Брокула

Оваа моќна храна исто така ви помага да добиете сјајна бела кожа. Брокулата е богата со витамин Ц и Е, антиоксиданси кои го чистат системот и даваат сјај на лицето.

Риба

Рибата е богат извор на омега-3 масни киселини и есенцијални витамини кои се одлични за кожата. За да добиете бела и блескава кожа, јадете риба.

Претходна објаваСите тајни на слабите луѓе
Следна објаваХрана против несоница

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име