Дома Нега и убавина Дерматолозите препорачуваат зелен зеленчук за ублажување на иритацијата на кожата…

Дерматолозите препорачуваат зелен зеленчук за ублажување на иритацијата на кожата…

273
0


Експертите веруваат дека консумирањето многу зелен зеленчук може да го намали воспалението и црвенилото на кожата.

Може да ја подобрите кожата ако направите неколку едноставни промени во животниот стил, како што се внесување на доволно витамини и намалување на стресот.
Исто така, со конзумирање на големи количини зелен зеленчук може да ги намалите воспаленијата и црвенилото. Диетата богата со зеленчук може да даде подобри резултати, зеленчук како брокула и спанаќ за подобар изглед на кожата

Ако јадете вистинската количина зелен зеленчук, можете да бидете сигурни дека ќе го добиете целиот потребен хлорофил. Дерматолозите објаснуваат дека зеленчукот е важен бидејќи растителната супстанција е антиоксиданс што може да ги намали воспаленијата и црвенилото.

Антиоксидансите можат да и помогнат на кожата побрзо да се санира, што може да го намали црвенилото или отокот на лицето, но и да ги ублажи лузните од акните.

Претходна објаваВториот највисок облакодер во светот со повеќе од 150 спрата ќе биде изграден во Русија…
Следна објаваСок од зелка – придобивки…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име