Дома Светски дестинации Деринкују – подземен град во Кападокија

Деринкују – подземен град во Кападокија

563
0

Откако бил изложен на постојана ерозија илјадници години, регионот на Кападокија повеќе личи на царство на магично бајки отколку на централна Турција.

Овде, од правливите рамнини се издигнуваат карпести ридови и камени кули наречени „самовилски оџаци“, додека тунелите веат одоздола. Повеќето од овие тунели се природни, но некои се вештачки.

Во 1963 година, еден локален жител пробил ѕид во неговиот подрум додека ја реновирал својата куќа во Кападокија и бил изненаден кога нашол сосема друга просторија зад неа.

Понатамошното копање откри мрежа од соби неколку стотици метри под Земјата.

Ова беше подземниот град Деринкују, најголемиот и најневеројатен од сите откриени подземни градови во Кападокија.

Ова не беше прво вакво откритие во регионот, ниту пак последно. Областа е позната по своите подземни градови, од кои Деринкују е најголем. Градот се протега на 60 метри во земјата и вклучува 11 ката, што е доволно за засолниште на 20.000 луѓе.

Додека досега се откриени само 2.000 квадратни метри Деринкују, веб-страницата за туризам во Кападокија вели дека таа може да се прошири на дури 7.000 квадратни метри.

Претходна објаваЕве зошто сте секогаш уморни
Следна објаваКим – лек за сите болести

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име