Дома Позитив на денот Денес се празнува светиот маченик Талалеј

Денес се празнува светиот маченик Талалеј

294
0

Денес се празнува Светиот маченик Талалеј. Талалеј бил христијански светец, од татко Верукија а мајка Ромилија, родум од Ливан. По занимање бил лекар. Настрадал за Исус Христос во својата осумнаесета година за време на владеењето на Нумеријан.

Како христијанин бил изведен пред суд и откако смело ја исповедил верата го ставиле на различни и ужасни маки, нешто што не им беше туѓо на тогашните затворски иследници.

Денешниот празник се прославива како куќна слава.

За многу години!

Претходна објаваПодобрете го здравјето на мозокот на овие 6 едноставни начини!
Следна објаваЗапечена брокула со парчиња крцкава сланина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име