Дома Positive of the day Денес е Велики четврток, Тајната вечера…

Денес е Велики четврток, Тајната вечера…

290
0

Денес е Велики четврток, Тајната вечера…

Велики четврток се слави во знак на сеќавање на Последната или Тајната вечера на Исус Христос и апостолите. Денес започнува боењето на јајца.

На Велики четврток се слават четири настани: светото миење на стапалата на учениците, Тајната вечера, чудесната молитва и предавството на Синот Божји.
На овој ден, Христос се врати во Ерусалим со своите ученици. На последната вечера, тој ја означи Светата Тајна Причест, споделувајќи леб и вино, со зборови што сè уште се кажуваат и денес за време на Светата Литургија.
Потоа ги измил нозете на своите ученици, поучувајќи ги да си служат едни на други. Веќе зборувал за претстојното страдање. Следувало предавството на Јуда, и однесувањето на Божјиот син од Гетсиманската градина.

На Велики четврток се служи литургијата на Свети Василиј Велики. Вечерта се читаат дванаесет пасуси од Евангелието за Христовото страдање. Во црквите, се врзуваат ѕвона, затоа што се знак на радост. Повторно ќе се слушна само на Велигден. Дотогаш, богослужбите се најавуваат со тропање со дрвца.

Празникот е еден од деновите издвоени за причест на верниците.
Велики четврток е единствениот ден од Страдалната недела кога е дозволено да се јаде храна со масло, како и да се пие малку вино.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 13 АПРИЛ! Водолијата очекува напредок на работа, Рибите ќе се вратат во минатото, а еве кој ќе има проблем со недвижностите
Следна објаваРЕЦЕПТ ЗА ЛУДО ТЕСТО! Може да се користи за правење кифлички, пици, лепчиња…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име