Дома Positive of the day Денеска се празнува Св. Антониј Велики

Денеска се празнува Св. Антониј Велики

207
0

Денеска се празнува Св. Антониј Велики

Именден празнуваат: Антон, Андон, Антоанета, Тони…

Свети Антониј е роден во Среден Египет, во 251 година. На 20-годишна возраст остана без родителите. Мораше да се грижи за останатото богатство и за својата помала сестра.
Еден ден во црква ги слушна зборовите: Ако сакаш да бидеш совршен, оди продај го имотот и раздај го на сиромасите и ќе имаш ризница на небото, па дојди и врви по мене, па го раздаде имотот, а со малиот остаток ја згрижи сестра си и го започна подвижничкиот живот.
Целиот негов живот стана исполнување на овие зборови.

Во текот на многу години ги помина сите скалила на духовниот живот и со својот живот стана пример за сите монаси до денешен ден. Се упокои мирно на свои 105 година, во 356 година.
За многу години!

Претходна објаваСелото кое допира до облаците: Погледнете го НАЈВИСОКОТО место во Европа, каде живеат само 200 луѓе (ФОТО)
Следна објаваДневен хороскоп за 30 јануари: Заљубените Стрелци склони на критики, Скорпиите премногу љубоморни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име