Дома Интересно Девет тајни за фризури…

Девет тајни за фризури…

168
0

Откријте неколку помалку познати факти за скратување на косата, но исто така и совети со кои можете да го извлечете најдоброто од вашата фризура

Се чини дека скратувањето на косата не е најпрактичен потег пред студените месеци. Но, без оглед дали размислувате за „еж“ или само ќе ја скратите косата за неколку сантиметри, еве девет од нив, кои дефинитивно треба да ги знаете за фризура.

  1. Поради повеќе чести фризури, косата не расте побрзо

Фактот дека ќе ги „скратите“ краевите нема директно да влијае на растот на косата. Краевите на вашата коса, имено, немаат никакво влијание врз фоликулите на косата на вашиот скалп што ја одредуваат стапката на раст на косата и нејзиниот раст воопшто. Намалувањето на косата само ја прави поздрава и поубава, што е исто така важно.

  1. Фризер

Дајте си време и време на косата меѓу секоја фризура, веројатно не мора да одите на фризер на секои (стандардни) шест до осум недели. Косата обично започнува да се дели три до четири месеци по фризурата и ова е всушност времето кога косата треба да се скрати (секако, тука не станува збор за одржување на фризурата).

  1. Слоеви во фризура

Кога сечете коса, слоевите треба да се прилагодат на текстурата на косата. Тесните кадрици најдобро функционираат и изгледаат подобро ако слоевите не се совршено исечени, додека права коса изгледа подобро со повеќе слоеви.

  1. Еден шампон

Не ја шампонирајте косата пред да ја исечете. Како и да е, ќе ја измиете косата подоцна, така што нема потреба двапати да ја исушите кутикулата (заштитниот слој на косата)

  1. Сечење на необоена коса

За коса со природна боја, односно безбојна, понекогаш важат различни правила. На пример, природната коса најдобро се сече додека е сува.

  1. Шишки, да или не?

Ако размислувате за шишки, треба да знаете дали воопшто одговараат на вашето лице и дали одговараат на текстурата на вашата коса. Долгите шишки најдобро се вклопуваат во квадратно лице, додека помеките и пократки шишки најдобро се вклопуваат на тркалезно лице.

  1. Кратка коса

Скратувањето на косата не значи дека нејзиното одржување и нега ќе биде полесно. Напротив, со цел фризурата да изгледа добро и да биде уредна, потребни се почести посети на фризерскиот салон за одржување на посакуваната форма, што на крајот значи дека ќе потрошите повеќе пари и време.

  1. Сметајте за повеќе можни фризури

Кога ќе дојдете во салон, може да се случи вашиот стилист да ви објасни дека фризурата што сте ја одбрале не е добра за вашата коса, дека всушност не одговара на обликот на вашето лице или дека ќе бара повеќе напор за одржување дневно. Ако веќе сте размислувале за друго решение, ќе ви биде полесно да одлучите за фризура со која на крајот ќе бидете задоволни.

  1. Расцветани врвови

Ако не ги исечете расцветаните краеви, цутот на косата ќе се шири. Кога ќе видите дека врвовите на вашата коса почнаа да цветаат, тоа значи дека е крајно време за фризура.

Претходна објаваДали грчиш и лигавиш во сон? Еве како да го решите проблемот!
Следна објаваОткриваме список на храна што го елиминира заморот и ја враќа енергијата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име