Дома World destinations Девет работи кои им се забранети на туристите во Италија

Девет работи кои им се забранети на туристите во Италија

343
0

Девет работи кои им се забранети на туристите во Италија

Италија е туристичка велесила и зависи од туризмот, но тоа не значи дека на туристите им се дозволува да прават што сакаат, а постојано се појавуваат и изненадуваат нови правила.

Ваквата контроверзна нова регулатива воведена на почетокот на април предвидува казна до 275 евра за посетителите доколку предолго се задржат во таканаречените „црвени зони“ во гламурозното летувалиште Портофино во текот на сезоната. Веста се прошири на интернет како „казна за селфи“, а градоначалникот налутено реагираше и објасни дека со уредбата само се забранува собирање и подолг престој во одредени делови од градот од безбедносни причини.


Градоначалникот Матео Виакава рече дека правилото е неопходно за да се спречат луѓето да го блокираат сообраќајот додека застануваат да фотографираат или да позираат за селфи на често фотографираната пиацета (главниот плоштад). „Сакаме да избегнеме опасни ситуации предизвикани од пренатрупаност“, изјави тој за Тајмс.

Ако планирате патување во Италија и не сакате да бидете личноста која може да ги навреди локалното население, еве брзо резиме за тоа што не треба да правите како турист во најпосетуваните туристички места во Италија .

Градот кој ја носи титулата најсмрдлив град во Европа

Историските локалитети и археолошките локалитети во Италија се дел од италијанскиот идентитет, а правилата се строги. Затоа, ве молиме внимавајте на следново:

Не фотографирајте внатре во Сикстинската капела во Ватикан,

Не седете на шпанските скали во Рим,

Не седете или легнувајте пред продавници, историски споменици и мостови, повеќе од веројатно ќе бидете далеку,

Не влечете колички, скутери или куфери на тркала на Шпанските скали во Рим,

Не јадете или пиете на познати локации во ниту еден град,

Не јадете на улиците на историскиот центар на Фиренца – Via de’ Neri, Piazzale Degli Uffizi, Piazza del Grano и Via Della Ninna – секој ден од пладне до 15 часот и од 18 часот до 22 часот, казната е до 500 евра,

Не хранете ги птиците на плоштадот Свети Марко во Венеција,

Не земајте монети од Фонтаната Треви, активноста е забранета и може да ризикувате голема парична казна,

Не стојте премногу блиску до Фонтаната ди Треви, градските власти во Рим со години размислуваат да постават заштитни огради околу историскиот споменик .

Претходна објаваАпсолутно неодолива: Овие особини го освојуваат секој маж
Следна објаваЕдно од најлековитите растенија: Спречува мозочен удар, добро за црниот дроб, го ублажува стресот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име